Emlak Haberleri

Faizsiz konut kredisi alınabilinir mi?

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan faizsiz konut kredisi desteği müjdesi geldi. Peki faizsiz konut kredisi nasıl alınır?

Hükümet, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs ile beraber inşaat sektörünün yavaşlamasıyla birlikte artan konut fiyatları için tüm imkanları seferber ediyor. Konut ile ilgili olarak aktarılan detaylara göre, eşya yardımı, barınma ve kira desteği verilirken Sosyal Güvenlik Kurumu da faizsiz konut kredisi desteği veriyor.

Peki faizsiz konut kredisi nasıl alınır? Faizsiz konut kredisine kimler başvurabilir? İşte merak edilen soruların detayları…

2022 yılı için 240 bin TL’nin üzerinde sıfır faizli kredi desteğinden yararlanmak için Sosyal Güvenlik Kurumu Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden alınacak hak sahibi belgesi ile Ziraat Bankası’na başvuru yapılması gerekiyor.

Söz konusu faizsiz krediden sigortalının kendisi veya geride kalan hak sahipleri anne, baba, eş, çocuk faydalanabiyor.

Sabah’tan Hazal Ateş’in aktardığına göre Buna göre 3 bin TL aylığı olan sıfır faizli kredi için 750 TL’lik taksit ödemeleri yapıyor.

Söz konusu kredinin geri ödemesinde kişinin aldığı maaşın dörtte birlik kısmı kadar kesinti yapılıyor. Konu ile ilgili olarak aktarılan detaylara göre,  vazife malulleri, 15 Temmuz gazileri, harp, dul ve yetimlerinin bir konutla sınırlı olmak üzere bu imkandan yararlanma hakkı mevcut.

İşte 8 soruda faizsiz konut kredisi ile ilgili tüm merak edilenler…

1-Faizsiz konut kredisinden kimlerin faydalanma hakkı var?

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu, Emekli Sandığı kapsamında harp ya da vazife malulü olmaları nedeniyle aylık bağlananlar, 15 Temmuz gazileri, dul ve yetimleri faizsiz konut kredisinden faydalanma hakkı mevcut.

2-Hak sahipleri de krediden faydalanabilir mi?

Öncelikli olarak malulün kendisine veriliyor. Faizsiz kredi hakkından faydalanmaksızın ölümü durumunda dul eşine, eşi hayatta değilse veya evlendiyse çocuklardan birisine veriliyor. Yetim aylığı almakta olması şartıyla talepte bulunan çocuklarına müştereken, bunlar olmadığında öncelikle anneya ya da babaya bir konut ile sınırlı olmak üzere veriliyor.

3-Başvurular nereye gerçekleştiriliyor?

Görev alanına göre Kamu Görevlileri Ödemeler Daire Başkanlığı, Bağımsız ve Hizmet Akdiyle Çalışanlar Daire Başkanlığı veya SGK il müdürlüklerine dilekçe ile başvuru yapılması gerekiyor. E-devlet üzerinden “faizsiz konut kredisi ve TOKİ kampanya hak sahipliği belgesi başvurusu” kısmı tıklanarak başvuru gerçekleştirilebiliyor.

4-Bu kapsamda kredi kullananlardan yapılan kesintiler ne kadar oluyor?

Söz konusu kredi hak sahibi tarafından ödeniyorsa aylığının dörtte birlik kısmı kadar kesinti yapılıyor. Aylık bağlanmayan veya kesilen müşterek kredi açılmış çocukların geri ödemelerinde de ödemenin başladığı tarihte aylığa bağlanan çocukların geri ödemeye esas olarak tahsil edilen aylığının 4’te birlik kısmına yüzde 25 fazlası aylık taksit kabul ediliyor ve söz konusu borç bitene kadar hak sahibi çocuk tarafından bankaya yatırılıyor. Bu kapsamda örneğin 3 bin TL aylığı olan 937.5 TL taksit veriliyor.

5-Aylığın borç bitmeden kesilmesi halinde süreç nasıl işliyor?

Kurum, söz konusu kredi kullananlardan her ne suretle olursa olsun aylığı kesilenlerin aylıklarının kesildiğini ve bakiye borç bedelini Ziraat Bankası’na bildiriyor. Kurumdan aylık almayan, kamu kurum statüsünde olmayan bir yerde çalışan kredi kullanıcılarının bakiye kredi borcu, kurumdan aldığı son aylığının 4’te birlik kısmının yüzde 25 fazlası aylık taksit kabul edilerek her ayın 20. günü akşamına kadar bankaya krediyi kullananlar tarafından veriliyor.

6-Konut edinme konusunda sağlanan başka kolaylık sağlanıyor mu?

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı konut satış kampanyaları gerçekleştirmekte olup kapsama giren ve öncelik sıralamasına göre belli olan hak sahiplerine, bir konut ile sınırlı olmak şartıyla yapılan konutlardan yüzde10 peşinat ve 240 ay vade sabit taksitlerle ev edinme imkanı sağlanıyor.

7-Devletten konut yardımı nasıl alınır?

Oturulamayacak durumda eski, bakımsız, sağlıksız evlerde yaşayan geliri düşük vatandaşlara evlerinin bakım, betonarme ev yapım yardımı, onarım, ev eşyası alımı için ayni yada nakdi yardımlar veriliyor. Prefabrik konut yapımında 30 bin TL, betonarme evde de 40 bin TL’lik destek sağlanıyor. İkamet adresine en yakın sosyal yardımlaşma vakıfları üzerinden kimlik kartı ile başvuru gerçekleştirilebiliyor.

8- Kimler kira yardımından yararlanabilir?

Kaymakamlıklar bünyelerinde sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ile işbirliği gerçekleştirerek ekonomik durumu yetersiz olan, bunu belgeleyen vatandaşlara kira desteği veriliyor. Söz konusu yardım için bunun için kaymakamlık içindeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına müracaat yapılabiliyor.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya