Emlak Haberleri

Faizsiz konut kredisini kimler alabilir?

Ev hayali kuran vatandaşların beklediği faizsiz konut kredisi müjdesi geldi. Peki 0 faizli konut kredisi nasıl çekilir?

Ev hayali kuran vatandaşların beklediği faizsiz konut kredisi müjdesi geldi. Konu ile ilgili olarak aktarılan detaylara göre, TOKİ bu yıl 241 bin Türk Lirası’na kadar sıfır faiz oranlı kredi desteği sunacak.

Peki faizsiz konut kredisini kimler alabilir? 0 faizli komnut kredisi nasıl çekilir? İşte merak edilen o soruların yanıtları…

Ev hayali kuran vatandaşların yüzünü güldüren faizsiz konut kredisinden yararlanabilmek için T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü) alınabilen hak sahibi olunduğuyla ilgili belgeyle beraber Ziraat Bankası’na başvuru yapmak gerekiyor.

Faizsiz konut kredisi kullanımı kapsamında Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından sağlanan kredi kapsamında bölgede ve istenilen büyüklüğe sahip bir konut alınabiliyor. Kredi bedeli her yıl Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından Türkiye geneli için duyurulan senelik fiyat yükselişinin oranı kadar yükseltiliyor.

Resmi olarak açıklanan detaylara göre, TOKİ tarafından sağlanan kredinin tutarı 2022 yılı için 241 bin TL şeklinde belirlendi. Söz konusu kredinin geri ödemesi, hak sahibinin her çeşit tazminat dahil almakta olduğu maaşının 14’ü kadar olan tutarın T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kesilmesiyle yapılıyor

Faiz uygulamasının bulunmadığı hak sahibinden kredinin yüzde 1’i oranında masraf ödemesi alınıyor.

Kimler faizsiz konut kredisi alabilir?

Toplu Konut Fonu tarafından Şehit Ailelerine, Terör Malulleri ile Dul ve Yetimlerine açılan faizsiz konut kredisinde 1985’te ilk uygulama gerçekleştirildi. Uygulamaya, Polis Vazife ve Salahiyet Kanununa bir madde ilave edilerek, 1 Ocak 1971’den itibaren şehit olan polislerin ailelerine Toplu Konut Fonu’ndan 5 milyon Türk Lirası TL faizsiz kredi sunularak başlandı.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya