Emlak Haberleri

Fikirtepe Kentsel dönüşüm mağdurları müjde!

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi’nde mağdur olanların sorunlarının araştırılması için meclis araştırması açılmasına ilişkin önerge verildi.

Tüm Türkiye’nin en büyük bir sorunu hali gelen çarpık kentselleşme İstanbul’un gözde semti Kadıköy’ün Fikirtepe bölgesini deriden etkiliyor.

2005 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından proje alanı ilan edilen bölgede hayata geçirilen projeler ciddi sorunları da beraberinde getirdi. Fikitepe’nin en büyük sorunu yarım kalan projeler oldu. Kentsel dönüşüm projelerini hayata geçirmek isteyen müteahhitlerin yeterliliği gözetlenmediği için dönüşüm sözleşmeleriyle müteahhitlere devredilen, vatandaşların özel mülkiyetindeki arsalarda inşaatların çoğu ya hiç başlamamış ya da yarım kaldı. Tamamlanan projelerde ise ciddi eksiklikler tespit edildiği için çok az bir kısmına oturma izni verildi. Bu süreç içerisinde evleri yıkılan, yenisine de kavuşamayan çok sayıda vatandaş evsiz kaldı.

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında 2021’de başlayan yıkım ve yeniden yapılaşma süreci büyük sıkıntılarla devam ediyor. Bölgeden göç eden evleri yapılınca geri dönme umudu taşıyan on binlerce insan ve yapılacak modem sitelerdeki konutlardan proje üzerinden daire satın alanlar büyük bir mağduriyetler yaşadı.

60 BİN MAĞDUR VAR

Bölgede oluşturulan dönüşüm alanında 60 bin kişinin mağdur olduğu düşünülüyor. 61 yapı alanınından 28’inde yıkım gerçekleştirilirken, 9’u ruhsatlı ve iskânlı olarak tamamlandı, 9’unun ruhsatı başladı ama hala iskân almayacak şekilde tamamlanamadı. 10’u ise yıkıldı ancak inşaat hala başlayamadı. Geriye kalan 33 yapı alanında bulunan binalara da mülteciler ve diğer evsizler yerleşti.

Fikirtepe kentsel dönüşümü kapsamında yıkılan ancak projesine hiç başlanılmayan veya yarım bırakılan inşaatların yıkıntıları ve etrafında bulunan gecekondular nedeniyle ortaya birçok güvenlik sorunu ortaya çıktı. Bu nedenle bölgeye olan talep azalırken, ev fiyatları da düştü.

İstanbul gibi deprem tehdidi altındaki en önemli ilimizin orta yerinde, dönüşüm için örnek oluşturması gerekirken meydana gelen olumsuz gelişmelerin yerinde incelenmesi, mağdurların sorunlarının tespit edilmesi ve gerekli tüm tedbirlerin alınması için İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu ve 20 Milletvekili tarafından meclis araştırması açılmasına ilişkin önerge verildi.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya