Genel

Fikirtepe teslimleri başlıyor!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Fikirtepe kentsel dönüşüm projesindeki son durumla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İstanbul’daki dev dönüşüm projesinin hayata geçirildiği Fikirtepe ile ilgili açıklamalarda bulundu. Murat Kurum, kentsel dönüşüm projesinin ilk etabı olan yeni Fikirtepe’deki evlerin 1134’ünü bitirerek teslim ettiklerine dikkat çekerek, gelecek senenin ortalarından itibaren konutları etap etap teslim edeceklerini belirtti. Kurum, “2 yılın sonunda da toplamda 11 bin bağımsız bölümü tamamlayacağız” diye konuştu.

Murat Kurum, Fikirtepe’deki kentsel dönüşüm şantiyesindeki çalışanlarla ve Fikirtepeli vatandaşlarla iftarda buluştu. Kurum, Fikirtepe’nin geleceğine, çocukların istikbaline ilişkin o tarihi kararın hep beraber verildiğinin altını çizdi ve o günlerden bu yana geçmişten gelen problemlerin tek tek çözüme kavuşturulduğunu dile getirdi.

Peki Fikirtepe kentsel dönüşüm projesinde son durum ne? İşte Fikirtepe kentsel dönüşüm projesindeki son durum ve Murat Kurum’un konuyla ilgili açıklamaları…

Fikirtepe’ye ilişkin verdikleri sözleri anımsatan Kurum, “O gün sizlere, ‘Fikirtepe bizlere, çocuklarımızın, hayatını burada geçirmiş büyüklerimizin emanetidir.’ demiştik. Ve bu emanetin geleceğe emin adımlarla taşınması adına ne gerekiyorsa yapacağımızın sözünü vermiştik” diye konuştu. Vatandaşlara verdikleri sözlere sadık kaldıklarının altını çizen Kurum, “Burada sizlerin anahtarlarını Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle vereceğiz ve mutluluğunuza bir kez daha şahit olacağız” açıklamasında bulundu.

Megakent İstanbul’un bir göç şehri olduğunu vurguluyan Murat Kurum, şehrinin 1950’lerden 1990’lara kadar maalesef doğru, kimlikli ve sağlıklı bir şekilde şehirleşemediğine dikkat çekti.

Kurum, Fikirtepe’nin bugün adeta kentin tam göbeğinde bulunan bir bölge haline geldiğine vurgu yaparak, “Maalesef Fikirtepe o günlerden bu yana altyapısı çok zayıf, depreme dayanıksız yapılardan oluşan ve bu anlamda da vatandaşlarımızın sosyal ihtiyaçlarını giderecek donatıların yetersiz olduğu bir bölge konumundaydı” dedi.

Fikirtepe’yi kentsel dönüşüm alanı şeklinde belirlediklerini, sonrasında Fikirtepe ve çevresi uygulama imar planının onaylandığını dile getiren Kurum, “Bu dönemde özel işletmeler ile malikler arasında sözleşmeler imzalanarak aslında projelerin ilk adımları atıldı” şeklinde konuştu.

Çeşitli sebepler dolayısıyla dönüşümün bir türlü yapılamadığını, ciddi problemlerle karşılaşıldığını ve vatandaşların evlerine kavuşamadığını belirten Kurum, bu manzara karşısında boş durmadıklarını ifade etti.

“Fikirtepeli sivil toplum kuruluşlarımızla, vatandaşlarımızla, tüm taraflarla bir araya geldik ve istişarelerde bulunduk” diye konuşan Kurum, sahadan alınan bilgiler kapsamında her türlü problemi, adaletsizliği ve haksızlığı engellemek amacıyla çalışmalar yaptıklarını aktardı.

– “Yeni Fikirtepe hedefini ilan ettik”

Fikirtepe’deki dönüşüm projesine ilişkin yeni görüntülerin de paylaşıldığına vurgu yapan Murat Kurum, yeşille yapıyı buluşturan, dağlam ve modern olan, ulaşım imkanları ve sosyal olanaklarıyla adeta yeni bir planlama hayata geçirdiklerinin altını çizdi.

“Yeni Fikirtepe hedefini ilan ettik. Bu Fikirtepe’nin içinde yeşil alanlar, sosyal donatılar var” diyen Kurum, bu Fikirtepe’de gençler ve çocukların mutlu olacağını, geleceğe güven ve umutla bakacağını belirtti.

Güngören Tozkoparan’da kentsel dönüşüm konutlarını tamamladıklarında herkesin mutluluğunu gördüklerine dikkat çeken Murat Kurum, “Tıpkı Güngören’de olduğu gibi Fikirtepe’de de sürecimizi tamamen şeffaf bir şekilde yönetiyoruz” şeklinde konuştu.

Fikirtepe’de son bir senede megakent İstanbul’daki en katılımcı ve en şeffaf dönüşüm sürecinin yürütüldüğünü vurgulayan Kurum, bu başarıyı sonuna kadar yürüteceklerini belirtti.

Şu ana kadar bütün yapıların tahliyelerini ve yıkımılarını tamamladıklarına vurgu yapan Kurum, “Tüm adalarda ihaleleri yaptık. Hepsinde de inşaat çalışmalarımız başladı. Projenin ilk etabı olan yeni Fikirtepe’deki konutlarımızın 1134’ünü tamamladık ve Fikirtepeli kardeşlerimize teslim ettik” açıklamasında bulundu. Burada hayatın başladığına dikkat çeken Kurum, gelecek senenin ortalarından itibaren konutların etap etap teslim edileceğine, 2 senenin sonunda da toplamda 11 bin bağımsız bölümün tamamlanacağına dikkat çekti.

Megakent İstanbul’un kalbinin Fikirtepe’de atacağına vurgu yapan Murat Kurum, sözlerini, “İnşallah bu projeyi tamamladığımızda Fikirtepe eskisinden daha güzel, daha yeşil, daha verimli, daha anlamlı bir proje olacaktır. Tabii sadece Fikirtepe’de değil, İstanbul’un 39 ilçesinde 100 noktada çalışıyoruz. Tam 100 noktada kentsel dönüşüm projelerimiz var. İstanbul’un hemen hemen her yerinde on binlerce konutumuzu yeniledik. Şu anda da 140 bin konutumuzun dönüşümüne olanca hızıyla devam ediyoruz.” diye tamamladı.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya