Emlak Haberleri

Galataport İstanbul’a gemi Ağustos’ta yanaşacak!

Galataport İstanbul Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı (CMO) Mehmet Bali, Galataport İstanbul’un Ağustos’ta başlayacağını dile getirdi.

Galataport İstanbul Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı (CMO) Mehmet Bali,  Galataport İstanbul’un son durumu hakkında açıklamalarda bulundu. Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre; yeme-içme ve ferah bir alışveriş ortamının olacağını dile getiren Bali Ağustos’tan itibaren Galataport’un kademeli olarak açılacağını dile getirdi.

Bali, “Bunun için çok heyecanlıyız. Ağustos ayı itibarıyla Karaköylüler başta olmak üzere tüm İstanbulluları ve Türkiye’den herkesi buraya bekliyoruz. Çünkü Türkiye için gerçekten önemli bir projeye burada imza atılıyor. Bunun için biz herkesi kucaklayan bir mahalle, tarihsellik, inovasyon ve estetiğin birleştiği bir mahalle olacak Galataport İstanbul.” şeklinde konuştu.

Galataport İstanbul projesinde kruvaziyer gemileri için yapılan terminallerin büyük önem taşıdığını söyleyen Bali, “Tabii ki bir de kruvaziyer terminalimiz var. Bu sahilinde de 200 yıl sonra erişime açılmasını sağlayan aslında bizim 29 bin metrekarelik terminali yerin altına inşa etmemiz. Ve gerçekten de çok etkileyici bir operasyon ve burada 200 yıldır kimsenin erişememe sebebi de aslında gümrüklü alan olmasıydı” dedi.

Bali, “Şimdi ise dünyada bir ilk olan kapak sistemimizle gemi yanaştığında bu kapaklarımızı kaldırarak geçici bir gümrüklü alan oluşturuyoruz ve kruvaziyer yolcularımız platformlarla aşağı inip bütün işlemlerini orada hallediyorlar. Gemi limanımızdan ayrıldığında ise o kapakları tekrar yere indiriyoruz ve insanlar orada yine boğaz havası ve açık havanın keyfini çıkarmaya devam ediyor. Burada eşsiz deneyimler kurguluyoruz mahallemiz ve misafirlerimiz için.” diye konuştu.

Yılda 1,5 milyon kruvaziyer yolcusu bekliyoruz

Galataport İstanbul’daki dükkanların hızlı bir şekilde kiralandığını belirten ve doluluğun gün geçtikçe arttığını söyleyen Balli, “Galataport İstanbul’un turizme de katkısı çok olacak. Biz yılda 1,5 milyon kruvaziyer yolcusu bekliyoruz. Kruvaziyer yolcuları diğer turistlere göre harcama gücü daha fazla olan bir kitle. Bunun için turizme de çok ciddi bir katkı yapacak Galataport İstanbul. Hem böyle bir terminal olması, hem böyle bir projenin olması, kültür sanata ve inovasyona bu kadar yatırım yapan bir projenin olması dünya çapında ses getirecek.” dedi.

Rezervasyonlar başladı

Bali, daha önce ilk geminin Galataport İstanbul terminaline Nisan’da yanaşmasının hedeflendiği fakat pandemi nedeniyle bu amaca ulaşılmadığını dile getirdi.

Rezervasyonların yeniden başladığını söyleyen Bali, “Kruvaziyer gemileri yolculuklarına başladıklarında biz de onları ağırlayacağız. Rezervasyonlarımız var şuan. Biz terminal olarak hazırız, operasyon merkezimiz de hazır. İlk geminin ağustos ayında 800 yolcusuyla Soçi’den gelmesi bekleniyor, buradan da Karadeniz’e devam edecek.” bilgisini aktardı.

53 futbol sahası büyüklüğünde

Galataport İstanbul’dan alınan bilgilere göre, toplam 1,7 milyar dolarlık bir yatırım bütçesine sahip projede süreç, 2013 yılında Doğuş Grubu’nun Özelleştirme İdaresi tarafından açılan Salıpazarı Liman İhalesi’ni kazanması ve Ocak 2014’te Bilgili Holding’e bağlı BLG Capital ile yaptığı ortaklık ile hayata geçti. Şubat 2014’te liman sahası devralındı ve faaliyetler için düğmeye basıldı.

Şehrin merkezinde, Boğaz kenarında toplam 400 bin metrekarelik bir alan üzerinde inşa edilen Galataport İstanbul projesi, 53 adet futbol sahasını kapsamına sahip olabilecek büyüklükte bir alanda yapılıyor.

Şehrin tarihi limanı Galataport İstanbul projesiyle dünya standartlarında bir kruvaziyer limanına ve yeni bir merkeze dönüştü. 200 yıldır halkın erişimine kapalı olan bu sahil şeridi halka açıldı.

Galataport İstanbul engellilere kolaylık sağlayan ve düşük katlı yapıları ile mahalle konseptine uygun inşa edilmiş bölgenin tarihi dokusuyla uyum içinde bir mimari ile tasarlanması ile dikkat çekiyor. Yatay mimari anlayışı ve konsept genelinde yüksek oranda açık alana sahip proje dahilinde restoran ve kafeler başta olmak üzere konsept dahilindeki tüm alanlarda da benzer bir tasarım anlayışı uygulandı.

Galataport İstanbul ziyaretçilerine “nefes alan”, sağlıklı ve güvenli bir kültür sanat, çalışma, alışveriş ve yeme içme olanağı vaadediyor. Proje, İstanbulluların ve şehrin ziyaretçilerinin aileleriyle, sevdikleriyle tüm günlerini geçirebilecekleri, bir alan olarak dikkat çekiyor. Proje sahasında yaklaşık 250 adet perakende ve yeme-içme noktası yer alıyor.

Proje aşamasında dahil dünyadaki benzer projelere örnek olan Galataport İstanbul, dünyada ilk kez inşa edilen ve özel bir kapak sistemi ile yerin altında kurgulanan terminale sahip. Bu inovasyon ile yaklaşık 200 yıldır erişime kapalı olan Karaköy’ün sahil şeridi, şehrin en özel yürüyüş yolu olarak halkın hizmetine sunuldu.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya