Emlak Haberleri

Gayrimenkul bedelinin yükseltilmesi ev fiyatlarını etkiledi mi?

13 Haziran 2022 tarihinde yürürlüğe alınacak olan düzenlemeyle, yabancıların konut satın alarak vatandaşlık alma hakkındaki limit 250 bin dolardan 400 bin dolara yükselecek. Peki bu durum ev fiyatlarını etkiledi mi? 

Vatandaşlık hakkı kazanmak için 250 bin dolara gayrimenkul alma şartı 13 Haziran 2022 tarihi itibariyle 400 bin dolara çıkacak. 13 Nisan 2022’de yapılan Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısında alınan bu kararın yürürlük tarihi 13 Haziran 2022 olarak açıklanmıştı.

Kararın yürürlüğe girmesine yönelik geri sayım başladı. Bu durum emlak piyasasını hareketlendirdi.

Peki yabancıya vatandaşlık verilmesindeki gayrimenkul bedelinin yükseltilmesi ev fiyatlarını etkiledi mi? İşte ayrıntılar…

Yabancıya vatandaşlıktaki konut satış limitinin yükseltilmesini bazı konut sahipleri fırsatçılığa çeviriyor.

YÜKSEK TALEPLE FİYATLAR ARTIYOR

Konuya ilişkin açıklamalar yapan emlakçı Taner İşlek, bazı konut sahiplerinin evlerinin fiyatlarını 400 bin dolar bandının üzerine yükselterek, durumu bir fırsat haline getirdiğine dikkat çekiyor.

“Konut fiyatlarında sürekli artış gözleniyor. Yabancıların talebi de bu artışlarda etkili oluyor. Gayrimenkul alımıyla vatandaşlık hakkı kazanma bedeli 250 bin dolardı, bu rakam 13 Haziran’da 400 bin dolara yükseliyor” şeklinde konuşan Taner İşlek, ev fiyatlarının son zamanlarda sürekli yükseldiğini de vurguladı.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya