Emlak Haberleri

Gayrimenkul dövizin yerini alabilir!

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, 2022’de gayrimenkul sektörüne olan talebin artacağını belirtti.  Güleroğlu, özellikle ikinci el konut ve arazilerde hareketlilik olacağını ifade etti.

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası (İZEKO) Başkanı Mesut Güleroğlu, ekonomik dalgalanmalar, döviz mevduatındaki düzenleme ve Covid-19 sebebiyle 2022’de gayrimenkul sektörüne olan talebin artacağını söyledi. İz Gazete’den Gizem Taban’ın haberine göre; Güleroğlu, özellikle ikinci el evler, yazlık, arsa, arazi ve tarla konusunda hareketlilik yaşanacağını belirtti.

2022’de gayrimenkul sektörü açısından hareketli bir sene olacağını söyleyen İZEKO Başkanı Mesut Güleroğlu, özellikle ikinci el ev, yazlık, arsa, arazi ve tarla konusunda hareketlilik olacağını belirtti. Güleroğlu, “Pandeminin halen sürmesi ve dünya genelinde vaka sayılarında artış yaşanması insanları doğa ortamı olan yerlere daha çok yöneltecektir. Dolayısıyla tarla, arsa ve araziye olan talep artacak. Öte yandan ekonomide ciddi dalgalanmalar var, döviz almak artık belli şartlara bağlandı. Dövizin 18 liraya çıktığı süreçte herkes batmadı, bu sistemi takip eden ve buradan kar elde eden bir yatırımcı kitlesi var. Onlar da gayrimenkule dönüyor. Geçmişte yaşadığımız ekonomik krizlerde de olduğu gibi biri alıyor, biri satıyor ve ortada muhakkak bir kar oluşuyor. Bu kar da gayrimenkule dönüyor. Şu an en güvenli liman bu… Vatandaş elindeki parasını gayrimenkulde değerlendiriyor. Konut kredi faiz oranlarında da hükümet tarafından bir atraksiyon yapılırsa hem dövizin ateşinin düşmesi sağlanır hem de piyasaya canlı para akışı olur. Çünkü biri gayrimenkul alıyorsa diğeri da para alıyor. Önceki krizlerde de para el değiştirdi, mülkler el değiştirdi. Sonuç olarak bir sirkülasyon bekliyorum. Özellikle, hükümetin konut faiz oranlarında bir atraksiyon yapmasını bekliyorum” şeklinde konuştu.

Halkın döviz yerine gayrimenkule yöneleceğini belirten Güleroğlu, “Dövizi doğru değerlendiriyorsanız, sıkı takip ediyorsunuz, anında satıp alma imkanınız varsa sıkıntı yok ama şu an çoğu vatandaşın dövizi çok yakından takip etmesi ve anında satabilmesi için ciddi aşamalardan geçmesi gerekiyor. Geçen yıl 1 milyona sattığımız ev şu an 2 milyon oldu. Geçen sene 1 milyonluk aldığınızda döviz aldığınızda tabi ki 18 liraya çıktığında ciddi bir artış oldu ama şu an dövizin geldiği nokta belli. Kimse bu riske girmek istemiyor. Zaten döviz artınca evin, arsanın değeri de artıyor. Yeni yıla 1-2 ay kala ve yeni yıla girdikten hemen sonra bile önemli ölçüde konut satışları olmaya başladı” dedi.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya