Emlak Haberleri

Gayrimenkul miras paylaşımı nasıl yapılır?

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü köşesinde miras paylaşımını kaleme aldı. İşte Tamer Heper’in o yazısı…

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü köşesinde kardeşler arasındaki miras paylaşımını ve detaylarını yazdı. Tamer Heper’e bir okuyucusu, birinci hanımının vefatı sebebiyle ikinci evliliğini yapan kişinin her iki evliliğinden de çocuğu olmadığına dikkat çekerek, “Bu kişi bekarken bir daire satın alıyor. Daha sonra kişi, ikinci eşiyle evliyken yaşamını yitiriyor. Bu kişiye babasından da hisseli bir daire kalıyor. Bu iki daireden ölen kişinin kardeşine ne kadar hisse düşer?” sorusunu yöneltti. 

Peki miras paylaşımı nasıl yapılır? Çocuğu olmayan kişinin mirası kime kalır? İşte merak edilen tüm detaylar ve Tamer Heper’in o soruya verdiği cevap…

Tamer Heper, okuyucusundan gelen soruya verdiği yanıta “Okuyucumun sorusu miras payları ile ilgili. Anlatımından çıkan sonuç, vefat eden kişinin mirasçıları hayatta kalan eş ve kardeşi, bunların paylarını merak etmiş” ifadelerini kullanarak başladı. Miras paylarında çocusuz vefat eden kişinin malvarlığının yarısının hayattaki eşine ve diğer yarısının da kardeşlerine kalacağına dikkat çeken Tamer Heper, “Tek kardeş varsa miras hayatta kalan eş ile yarı yarıya sahip olunacak. Şayet kardeş birden fazlaysa yarısını hayatta kalan eş aldığı gibi diğer yarısı kardeşler arasında eşit paylaştırılacak” açıklamasında bulundu.

Okuyucunun bir de  elde edilen malların, elde ediliş sıralarını aktardığını ifade eden Heper, “Acaba eşin edinilmiş mallara katılma rejimini mi sormak istedi?” sorusunu yönelterek, evin evlilikten önce alındığı, diğer hissenin de miras kaldığını belirterek her ikisinin de edinilmiş mallara katılma rejiminin dışında olduğuna vurgu yaptı.

“Yani miras payı dışında hayatta olan eşin bu rejime tabi tutularak talep edebileceği mallardan değildir” ifadelerini kullanan Heper, mirasın eş ve kardeşler arasında yarı yarıya paylaşılacağına dikkat çekti.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya