Emlak Haberleri

Gayrimenkul yatırımı yapmak mantıklı mı?

Eva Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Anıl Ünlü, gayrimenkul yatırımının 2011 – 2015 seneleri arasında diğer yatırım araçlarına kıyasla en yüksek getiriyi sağladığına dikkat çekerek, 2011’de Kadıköy’de 365 bin lira bandında olan 120 metrekarelik 3+1 evin fiyatının 4 milyon 320 bin lira olduğunu aktardı.

Eva Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Anıl Ünlü, yatırım araçları arasında gayrimenkulün diğer varlıklara oranla tercih edilebilirliğini masaya yatırdı ve konuyla ilgili çarpıcı bilgiler paylaştı.

Anıl Ünlü, 2011 yılında 100 bin lira değerinde Amerikan Doları, Euro, konut, altın, mevduat faizi ve konut yatırımında bulunan bireyin senelere oranla getirisi ve 2022’de yatırımın geldiği toplam tutar oranlarına bakıldığında durumun nasıl olduğunu değerlendirdi.

Peki Eva Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Anıl Ünlü, gayrimenkul yatırımıyla ilgili neler söyledi? Gayrimenkul yatırımı yapmak mantıklı mı? İşte merak edilen o ayrıntılar…

Eva Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Anıl Ünlü, döviz ve emtia yatırımının son 5 senede ne kadar hızlı yükseliş trendi gösterse de gayrimenkul yatırımının 2011-2015 seneleri arasında diğer yatırım araçlarına göre en yüksek getiriyi sağladığına dikkat çekti.

Anıl Ünlü, “Gayrimenkul sektöründe geçmiş yıl verileri incelendiğinde fiyat artış ivmesinin trende bağlı olarak azalıp yükseldiği ve yükseliş dönemlerinde diğer yatırım araçlarına oranla daha yüksek getiri elde edildiği görülmektedir” ifadelerini kullandı ve gayrimenkul yatırımının tercih edilmesindeki en önemli sebebin genel yükseliş trendi göstermesi olduğunu belirtti.

İSTANBUL’DA KONUT FİYATLARINDA SON DURUM NE?

2011’de Kadıköy’de 120 metrekarelik 3+1 bir konutun yaklaşık 365 bin lira bandından satıldığını dile getiren ünlü, Göztepe’de benzer bir konutun yaklaşık 385 bin lira, Kartal’da ise 320 bin lira olduğunu aktardı.

Ünlü, 2022 yılı itibariyle Kadıköy’de 120 metrekarelik 3+1 konut fiyatının 4 milyon 320 bin lira, Göztepe’de 4 milyon 440 bin lira ve Kartal’da 2 milyon 40 bin lira olduğuna dikkat çekti.

KARTAL’DA DEĞER KAYBI YAŞANIYOR

Kadıköy ve Göztepe’den konut alan yatırımcıların gerek döviz gerekse Türk lirası bazında değer kaybına uğramadığını dile getiren Ünlü, “Kartal’da ise döviz bazında değer kaybı görünmektedir. Bu durum gayrimenkul yatırımı yapacak kişilerin gelişme potansiyeli yüksek bölgeleri seçtiklerinde diğer bölgelere oranla daha yüksek getiri sağlayabileceklerini göstermektedir” diye konuştu. Bölgesel farklılıklara rağmen gayrimenkul, diğer yatırım araçlarına göre daha yüksek getiri sunuyor.

YENİDEN SATIŞTA VERGİYE DİKKAT

“Gayrimenkuller pek çok kişi tarafından; yatırım, konaklama, iş yeri açma ve kiralama gibi amaçlar için satın alınıyor. Satın alınan gayrimenkuller, satın alma tarihinden itibaren belli bir süre içinde yeniden satılırsa bu satışta vergi ödeniyor” şeklinde konuşan Ünlü, “Bu vergiye de gayrimenkul değer artış kazancı vergisi deniyor. Gayrimenkul değer artış kazancı hesaplama işleminde TÜİK tarafından yapılan açıklamalar göz önünde bulunduruluyor” açıklamasında bulundu.

ALINAN GAYRİMENKUL 5 SENE İÇİNDE SATILIRSA VERGİSİ VAR

Konut satarken ve konut satın alırken ev alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan durumlardan biri de gayrimenkul değer artış kazancı oluyor. Ünlü, konuyla ilgili açıklamasında, “Gayrimenkul değer artış kazancı, satın alınan gayrimenkulün 5 yıl içerisinde satılması durumunda ödenmesi gereken vergidir. Konutun satışıyla birlikte elde edilecek gelirin belli bir kısmı bu vergi doğrultusunda hesaplanır ve devlete ödenir. Gelir Vergisi Kanununda yer alan 80. madde bağlamında alınan gayrimenkul değer artış kazancı vergisi, konutunuzu ne zaman sattığınız açısından oldukça önemlidir” ifadelerini kullandı.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya