Emlak Haberleri

Gayrimenkulda dijitalleşme daha da önem kazanıyor!

KPMG’nin gayrimenkul sektöründe değişimi tetikleyen başlıca faktörlerin neler olduğunu derinlemesine incelediği rapor belli oldu.

KPMG’nin gayrimenkul piyasasında değişimi tetikleyen başlıca faktörlerin neler olduğunu derinlemesine incelediği “Kurumsal Gayrimenkulün Artan Stratejik Önemi” raporundaki verilere göre dijitalleşme, net sıfır yarışı ve geleceğin çalışma düzeni konuları sektördeki dönüşümün temel sebepleri arasında bulunuyor.

Yeni bir dijital çağın meydana geldiği günümüzde gayrimenkul sektörü de önemli bir dönüşüm sürecinden geçiyor. Gayrimenkul sektörü artık daha sürdürülebilir, insan merkezli ve çevik bir sektör halini alıyor. Sektördeki bu dönüşüm bir tercih olmaktan çok bir zorunluluk oldu. Bu sebeple kurumsal stratejiler de yeniden belirleniyor, iş süreçleri ve operasyonlar bu stratejilere göre yeniden tasarlanıyor.

KPMG’nin “Kurumsal Gayrimenkulün Artan Stratejik Önemi” başlıklı raporu gayrimenkul sektöründe bu değişime neden olan başlıca faktörlerin neler olduğunu derinlemesine araştırıyor. Ayrıca rapor, önde gelen kuruluşların bu yeni gerçekliğe nasıl yanıt verdiklerine yönelik bilgiler de sağlıyor. Kurumsal gayrimenkul sektöründeki yöneticilerle yapılan yüz yüze görüşmelerden elde edilen içgörüler ve görüşler, bu stratejik dönüşümün tablosunu ortaya çıkarıyor. Böylece sektörde oyunun kurallarını değiştiren üç ana faktör bulunuyor. İşte o faktörler…

 

  • Net sıfır karbondioksit emisyonu hedeflerine ulaşmak için karbon ayak izlerini azaltmak ve daha sürdürülebilir olmak için çalışıyorlar.
  • Şirketler, pandeminin bir sonucu olarak dijitalleşmenin hızlı temposuna yanıt veriyor.
  • Yeni iş gücü eğilimlerini yakından takip ederek yeni çalışma yöntemleri uyguluyorlar ve gelecekteki işlere şimdiden yanıt veriyorlar.

 İşte rapora ilişkin diğer detaylar…

DİJİTALLEŞME DAHA DA ÖNEM KAZANIYOR

Şirketler senelerdir dijitalleşmek için çabalıyor. Pandemi bu yöndeki çalışmaları daha da acil hale getirdi. Görüşme yapılan tüm yöneticiler raporda, yeni dijital ürünler geliştirdiklerini ya da mevcut süreçlerini dijitalleştirdiklerini söylüyor. Bazı kuruluşların dijital dönüşüm yolculuğunun ortasında olduğunu gösteren rapor, bir kısım kuruluşun ise dijital ve yeni teknolojilerden faydalanma konusunda zaten oldukça ileri düzeyde olduklarını ortaya çıkarıyor.

NET SIFIR YARIŞI KRİTİK GÜNDEM MADDESİ

Sürdürülebilirlik, dünya çapındaki şirketler için en önemli öncelik halini aldı. Raporda görüşülen kurumsal gayrimenkul yöneticilerinin yüzde 93’ü çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) faktörlerinin, sürdürülebilirliğin ve net sıfır emisyon yarışının artık kuruluşları için kritik gündem maddeleri olduğunu söylüyor. Yöneticiler bu alandaki ilerlemeyi büyümelerini sağlayacak bir yol olarak görüyor. Bu nedenle çevre üzerinde daha az etkiyle daha temiz ve daha sürdürülebilir hale gelerek şirketlerinin değer zincirlerindeki karbon ayak izini azaltmak istiyorlar. Katılımcıların birçoğu, gayrimenkullerini ve araba filolarını karbondan arındırmalarının önemli öncelikleri arasında olduğunu aktarıyor.

GELECEĞİN ÇALIŞMA DÜZENİ TASARLANIYOR

İnsanların “çalışma” şekli de günümüzde dönüşüyor. Robotik ve yapay zekâ (AI) gibi gelişmiş otomasyon teknolojileri işleri, işin doğasını ve yetenek gereksinimlerini değiştiriyor. Pandeminin tetiklediği hızlandırılmış dijitalleşme süreci, insanların her yerden çalışmasına olanak vererek daha fazla çalışma esnekliğine yol açtı. Bu değişimin kurumsal stratejinin neredeyse her yönü üzerinde geniş etkileri oluyor. KPMG’nin raporunda yöneticiler, geleceğin çalışma düzeninin şirketlerinin yetenek ihtiyaçlarını ve stratejilerini yeniden tanımladığını ve şekillendirdiğini söylüyor ve buna göre yeni kurumsal stratejilerini uyarlıyorlar. Görüşülen kişilerin çoğu markanın, sürdürülebilirliğin ve çekici bir iş yerinin yetenek stratejileri üzerindeki etkisinden bahsederek yeni iş modellerinin yatırım kararlarını etkilediğini belirtiyor.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya