Emlak Haberleri

Gayrimenkulda miras paylaşımı!

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü köşesinde vefat eden kişilerin miras paylaşımını kaleme aldı. İşte Tamer Heper’in o yazısı…

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü köşesinde vefat eden kişilerin miras paylaşımını kaleme aldı. Tamer Heper’e bir okuyucusu, evli ve iki çocuklu bir kadının eşinin vefat ettiğini, eşinin vefatının ardından da eşinin babasının da vefat ettiğini aktardı ve bu durumda kayınpederin malvarlığından, bu kadının hisse alıp alamayacağını mirasın kime kalacağını sordu.

Peki kayınpederin mirası geline kadar mı? Gelin kayınpederinin mirasından pay alabilir mi? İşte ayrıntılar ve Tamer Heper’in o soruya verdiği yanıt…

“Söz konusu aile tablosunda kayınpederin vefatındaki duruma bakmak gerekecektir. Kayınpeder önce ölseydi, bahse konu kadının doğrudan miras payı yoktu” diyerek yazısına başlayan Heper, kayınpederin mirasından bu kadının eşinin pay alacağını sonra kadının eşi vefat ettiğinde de eş durumundan bu kadının hissedar olacağını belirtti.

Ancak önce eşin ardından kayınpederin vefat ettiğine dikkat çeken Heper, “Bu halde kayınpederin mirasçıları sadece hayattaysa eşi ve çocukları ile ölen çocuklarının çocukları yani torunlarıdır. Bu halde de söz konusu kadının mirasta payı yoktur” şeklinde konuştu.

Heper, kayınvalidenin de mirasçı olarak devreden çıktığını dile getirerek, mirasın tamamının hayatta olan alt soya, evlatlara ve önce ölen evlatların çocuklarına yani torunlara kalacağını belirtti.

Tamer Heper, “Terekede gayrimenkuller var. Bu durumda mirasçılar gayrimenkullerde hisse sahibi olacaktır” ifadelerini kullandı ve sonuç olarak kadının 2 çocuğunun hisse sahibi olduğunu belirterek, “Yaşları küçük ise bu malvarlığının yönetimi veli sıfatı ile bu kadına ait olacaktır” açıklamasında bulundu.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya