Emlak Haberleri

Gayrimenkulde zamlar devam edecek mi?

CHP Antalya Milletvekili ve Sanayi ve Ticaret Komisyonu Üyesi Çetin Osman Budak, kira yükselişlerinin engellenmesi amacıyla TBMM’de acil olarak atılacak adımların değerlendirilmesinin gerektiğine dikkat çekti. 

CHP Antalya Milletvekili ve Sanayi ve Ticaret Komisyonu Üyesi Çetin Osman Budak, son bir senede yüzde 200’leri geçen kira yükselişlerinin engellenmesi amacıyla TBMM Başkanlığı’na araştırma önergesi sundu ve Türkiye’deki hane gelirlerinin yüzde 61’inin kira için harcandığını vurguladı.

“4 bin 253 lira maaş alan bir asgari ücretli, 2 bin 594 lirasını ev kirasına ödemek zorunda kalıyor” şeklinde konuşan Osman Budak, vatandaşın elinde geriye kalan tutarın yeterli olmadığının altını çizdi.

Peki konut kiralarındaki fahiş artışların önüne nasıl geçilecek? İşte Osman Budak ve CHP Milletvekillerinin imzasıyla sunulan o önergenin detayları…

Dünya’da yer alan habere göre; Osman Budak ve CHP milletvekillerinin imzasıyla TBMM Başkanlığı’na verilen  araştırma önergesinin gerekçesi de dikkat çekti. İşte o gerekçede yer verilen açıklamalar:

Alanya’da yüzde 240, Sarıyer’de yüzde 227 arttı

“Antalya ve İstanbul gibi yabancıların da rağbet gösterdiği illerimizde, kira artış oranları TÜİK’in belirlediği yüzde 29 oranının çok üzerinde seyretmekte. Bazı emlak sitelerinden derlenen bilgilere göre, Antalya’nın Konyaaltı ve Alanya ilçelerinde son bir yılda kira artış oranları sırasıyla yüzde 265 ve yüzde 240, İstanbul’un Sarıyer ilçesinde ise yüzde 227 oldu.

Halkın yüzde 42’si kirada oturuyor

TÜİK istatistiklerine göre, halkın yüzde 42’si kiracı iken yüzde 58’i ev sahibi. Ülkemiz Avrupa ülkeleri içinde kiracı oranının en yüksek olduğu dördüncü ülke. Ülkemizde kirada yaşayan hane sayısı son yıllarda hızlı bir biçimde artmakta. 2014 yılında yüzde 61,1 olan ev sahipliği oranı, 2020 yılında yüzde 57,8’e geriledi.

Yabancılara konut satışı İstanbul’da yüzde 735 arttı

Yabancılara yapılan konut satışında son yıllarda yaşanan artışlar, vatandaşların kiralık konutlara erişimini zorlaştırmakta. TÜİK istatistiklerine göre, 2013 yılında 12 bin 181 olan yabancılara satılan konut sayısı, 2021 yılında yüzde 380 artarak 58 bin 576’ya yükseldi. Aynı dönemde İstanbul’da yabancılara konut satışı yüzde 735, Antalya’da yabancı konut satışı yüzde 238 arttı.

TOKİ konutlarının yüzde 40’ı yabancılara satıldı

Toplu Konut İdaresi’nin ürettiği toplam sosyal konut sayısı 717 bin. Bu rakam dikkate alındığında yabancılara 2013’den beri satılan 287 bin konut rakamı yüksek. Daha şimdiden, TOKİ’nin inşa etmiş olduğu toplam sosyal konut sayısının yüzde 40’ı kadar yabancılara konut satışı yapılmıştır.

Rusya Ukrayna savaşı kiraları artırdı

Rusya’nın Ukrayna saldırısı sonrası her iki ülkeden de büyük kentlerdeki hem kiralık hem de satılık konutlara yönelik talebin arttığı gözlemlenmekte. Rusya kaynaklı Türkiye içindeki satılık konut aramaları geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 51; Ukrayna kaynaklı aramalar ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 63 arttı. Ülkemizde bulunan 4 milyondan fazla mültecinin oluşturduğu ekstra talep kira fiyatlarının artışına neden olmakta, uzmanlar tarafından yapılan tespitlere göre, kiralarda yaşanan fahiş artışlar birkaç sene daha devam edecek.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya