Emlak Haberleri

Gayrimenkullerde miras paylaşımı nasıl yapılır?

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü köşesinde gayrimenkullerde bağış yapılmasını kaleme aldı. İşte Tamer Heper’in o yazısı…

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü köşesinde gayrimenkullerde bağış yapılmasını kaleme aldı. Tamer Heper’e bir okuyucusu “Kayınvalidem hisse sahibi olduğu bir arsanın, kendisine ait hissesini zamanında oğluna verdi. Ancak verirken sözlü olarak ‘bunun yarısı kız kardeşinin’ dedi ama tapuda kızına vermedi” diyerek kayınbiraderine hissesinin yarısını kız kardeşine vermesini teklif ettiğini ve onun da kabul ettiğini aktardı. Okuyucu, bu durumda diğer hissedarların önalım hakkını kullanarak hisseyi alıp alamayacağı sorusunu sordu.

Peki gayrimenkul hissesi kardeşe bağışlanabilir mi? İşte ayrıntılar…

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, okuyucusunun sorusuna verdiği yanıta “Okuyucumun sormak istediği husus eskiden ‘şufa hakkı’ dediğimiz öncelikle alım hakkıdır” ifadelerini kullanarak başladı ve kanunda önalım hakkının şu şekilde tarif edildiğini belirtti:

“Paylı mülkiyette bir paydaşın taşınmaz üzerindeki payını tamamen veya kısmen üçüncü kişiye satması halinde, diğer paydaşlar önalım hakkını kullanabilirler.”

Hissedarların birinin hissesini bir üçüncü kişiye satması durumunda şufa hakkının yani önalım hakkının kullanılabileceğine dikkat çeken Heper, “Bu devirler ortaklar arasında yapılırsa veya yakın akrabalar arasında bağış şeklinde devir yapılırsa önalım hakkı kullanılamıyor” ifadelerini kullandı ve kardeşler arasındaki bağışın bu maddeye dahil olmadığını belirtti.

Heper, önalım hakkının kullanılması için bir üçüncü kişiye satışın gerekli olduğunu aktardı. “Okuyucumun kayınbiraderi hissesinin bir kısmını kardeşine bağışlayacağına göre önalım hakkı konusunda bir problem yaşamayacaklar. Ancak bu gayrimenkul bir tarla ise tarlaların belli parçalara ayrılmaması için hisse devri yapılmadığı haller vardır” açıklamasında bulunan Heper, tapu dairesinde inceleme yapılmasını tavsiye etti.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya