Emlak Haberleri

Gençlere ev sahibi olma imkanı!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, gençlere sosyal konut müjdesi verdi. İşte Murat Kurum’un o açıklamaları…

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Zeytinburnu Millet Bahçesi’nde “Gençlerle Buluşma” etkinliğine katıldı ve burada dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

“Gençler, bizim geleceğimizsiniz. Bu manada biz her zaman sizlerle birlikte yol yürüdük. Bundan şeref duyduk, yürümeye de devam edeceğiz” diye konuşan Kurum, gençlerin Türkiye’nin geelceği olduğunu vurguladı.

AK Parti olarak amaçlarının gençlere daha iyi bir hizmet sunmak olduğunu aktaran Murat Kurum, AK Parti’nin 21. yılının kutladığını anımsattı ve 21 senedir gençlerle hareket ettiklerini bellirtti.

Kurum, 473 millet bahçesi yaptıklarına dikkat çekerek, “İstanbul da 18 milyon metrekare büyüklüğünde tam 46 millet bahçesi yapıyoruz. Buralarda gençlerimiz, aileleriyle hoş vakit geçirecek. Bu bahçelerde doğayla iç içe tabiatı öğreneceksiniz. Bu alanlar iklim değişikliğiyle mücadele edeceğimiz bir alan vazifesi de görüyor” diye konuştu.

Murat Kurum, sosyal konut projeleriyle ilgili de çarpıcı açıklamalarda bulundu ve gençlere sosyal konut müjdesi verdi. İşte Murat Kurum’un o açıklamaları…

Buluşmada deprem ile ilgili de konuşan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “23 yıl önce 18 bin 400 canımızı kaybettik, sonra Düzce depremi oldu canlarımızı kaybettik. Her depremde, selde, heyelanda 81 il kardeşiz, biriz, beraberiz, hep birlikte büyük ve güçlü Türkiye’yiz. Sizler de bizim geleceğimizsiniz. Bu manada biz her zaman sizlerle birlikte yol yürüdük” dedi ve yürümeye devam edeceklerini dile getirdi.

Kurum, her şeyin bir hayalle başladığına vurgu yaptı ve “Hayal etmeyince hiçbir iddianız olmaz. İddianız yoksa da geleceğe dair bir proje yapma imkanınız olmaz. Hayal ettiğinizi gerçekleştirirseniz hem kendiniz hem de ülkeniz için bir şeyler üretmiş olursunuz. Ecdadımız, bize çok önemli miras bıraktı ve bizler bu mirasa sahip çıkmak zorundayız. Sizler, Fatih’in torunlarısınız ve Fatih’in emanetlerine sahip çıkacak nesillersiniz” açıklamasında bulunarak, Türkiye’yi gençlerle beraber inşa edeceklerini dile getirdi.

Bakan Kurum, deprem değil, riskli binaların öldürdüğünün hep beraber görüldüğünü aktararak, “”Hepimize düşen seferberlik ruhu içerisinde binalarımızı dönüştürmektir. Bu manada da önemli bir irade ortaya koyduk. 17 Ağustos’un yıl dönümünden 2 gün sonra Sayın Cumhurbaşkanı’mızın teşrifleriyle Esenler’de Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesinin ilk etabını, 2030 anahtarımızı vatandaşlarımıza teslim edeceğiz” şeklinde konuştu ve hiçbir aileye, ocağa ateş düşmemesini istediklerinin altını çizdi.

Kurum, kentsel dönüşüm sürecinde 2035’e kadar dönüşüme girmemiş konutun kalmayacağına dikkat çekerek, “Bu konutların bir kısmını sizler dönüştüreceksiniz, yeşil alanlarımızı artıracaksınız. İklim değişiyor, seller, kuraklık, heyelan, afetlerin sayısı, şiddeti, sıklığı her geçen gün artıyor” dedi ve sosyal konut projelerine değindi.

SOSYAL KONUTLARDA GENÇLERE KONTENJAN

Daha sonra gençlerden gelen soruları cevaplayan Murat Kurum, sosyal konut projelerinden gençlere kontenjan ayrılması konusunda müjdeyi haftalar önce verdiklerini anımsattı. Kurum, gençlere “Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinde ilk defa gençlerimize kontenjan ayıracağız. Mezun olmuş, hayata yeni atılacak gençlerimiz bu projeden ev alabilecekler” diyerek müjdeyi verdi.

“Riskli binalarda oturmayın” çağırısı nda bulunan Murat Kurum, “Gelin hemen riskli bina tespiti yapalım, size kira ve taşınma yardımı verelim. Binaların dönüşümüne ilişkin her türlü desteği verelim. Apartman sakinleri anlaşsınlar, çoğunluğu sağlasınlar ve müracaat etsinler” diyerek belediyeyle bugün Zeytinburnu’nun farklı mahallelerinde pek çok kentsel dönüşüm projesi yürüttüklerinin altını çizdi.

Kurum, kentsel dönüşümde bütüncül bir çalışma olmasını istediklerini vurguladı ve “Her alanda yatay mimari esaslı, zemin artı 3-4 katı geçmeyen projeler yapıyoruz. İçinde oyun alanlarıyla, sosyal donatı alanlarıyla, yeşil alanlarıyla örnek şehircilik modelini tüm şehirlerimize yayıyoruz” açıklamasında bulundu.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya