Ekonomi

Göç fazlalığı konut fiyatlarını artırıyor mu?

Yurtdışında yabancılara ilişkin doğrudan konut satışı gerçekleştiren şirketlere devlet desteğini öngören uygulamanın ev fiyatlarını yükselteceği olasılığı sosyal medyada tepkilere neden olurken, sektör temsilcileri  yabancıya kiralama yoluyla verilen oturum izninin kaldırılmasını istiyor. 

Ticaret Bakanlığı, geçen günlerde hayata geçirdiği düzenlemeyle beraber yabancıya konut satışını da döviz kazandırıcı hizmetler kapsamına dahil etti. Yeni düzenleme çerçevesinde doğrudan yurt dışında gayrimenkul pazarlayan ve satan şirketlere devlet desteği verilecek. Düzenleme, gayrimenkulde fiyatları yükseltebileceği ihitmaliyle sosyal medyada tepkilere neden olurken, yabancıya satış yapan sektör temsilcileri düzenlemenin sektörün global anlamda oyuncu olmasını sağlayacağına dikkat çekti.

Tepki çeken noktanın altını çizen sektör isimleri, konut kiralama yoluyla oturum izni alarak kiraların artmasına sebep olan kitleyle sınırlı sayıda alımda bulunan yatırımcı grubun karıştırılmamasının gerektiğine dikkat çekerken, Türkiye’nin oturum programı geliştirerek bunu 150 bin dolar ile 200 bin dolar karşılığında vermesinin gerektiğine vurgu yapıldı.

İşte sektör temsilcilerinin konuyla ilgili açıklamaları ve önerileri…

OTURUM PROGRAMI HAZIRLANMALI

Düzenlemeye ilişkin açıklamalarda bulunan Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, dünyada özellikle Amerika ve ABD’de gayrimenkul alanında faaliyette bulunan büyük firmaların bulunduğuna dikkat çekerek, “Türkiye uluslararası gayrimenkul firması çıkarma alanında ne yazık ki istenilen seviyeye henüz ulaşamadı. Düzenlemeyi hem Türkiye’ye yabancı gayrimenkul yatırımcısı çekme hem de yurtdışında bu konuyla ilgili markaların oluşması açısından çok önemli bir atılım olarak görüyoruz” şeklinde konuştu.

Düzenlemenin yalnızca yurtiçine yatırımcı çekmek şeklinde görülmesinin yanlış olduğunu aktaran Akbal, “Bu sadece bir kısmı. Diğer kısmı ise uluslararası alanda markalarla rekabet etme imkanı sağlaması” diye konuştu ve gayrimenkulün yalnızca satış anlamında değil, emlak yönetimi, gayrimenkul fonu, teknoloji üretimi gibi birçok farklı alanda büyük markaların hizmette bulunduğu bir alan olduğunu vurguladı. Akbal, “Bu destekler de gayrimenkulün etrafl ıca büyümesini sağlayacak bir anlayışın önemli bir adımı olacak” açıklamasında bulundu.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya