Emlak Haberleri

Gözler Berat Albayrak’a Çevrildi.

AVM ve perakendeciler arasında oluşan kira sorunlarının önüne geçilmesi için gözler Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a çevrildi. BMD ve AYD üyeleriyle görüşen Albayrak’ın kira tartışmalarına son vermek için atacağı adımlar heyecanla bekleniyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle kepenk kapatan AVM’lerin hepsi 1 Haziran tarihinden bu yana müşterilerini kabul etmeye başlayacak. Lüks mağazalar da kapılarını hizmete açıyor.

Ancak yabancı turistlerin yatırım yapmamaları ve ülkeye girememeleri mağazaların cirolarını düşürecek. Önümüzdeki ay markaların kira ödeyip ödeyemeyecekleri de açıklanacak.

Yeni Akit Gazetesi’nde yer alan habere göre; AVM ve perakendeciler arasında oluşan sorunların çözülmesi amacıyla gözler Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a döndü.

Hangi adımlar atılacak?

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) ve Alışveriş Yatırımcıları Derneği (AYD) üyeleriyle görüşmeler gerçekleştiren Albayrak’ın kira tartışmalarına son vermek için atacağı adımlar merak ediliyor.

Perakendeci firmaların “3 ay kira alınmasın” ve “Cirolara göre kira ücreti belirlensin” teklifleri AVM yönetimleri tarafından kabul edilmemişti. Bu gelişmeler sonucunda firmalar, AVM’leri terk etti ve caddelerde yer aramaya başladı. Albayrak’ın getireceği öneri ve açıklayacağı planla kira tartışmaların son bulacağı düşünülüyor.

Ciro kayıpları düşecek

Koronavirüs neticesinde mağazaların ciroları eksi yüzde 80 seviyelerine düştü. Ağustos ayında bu oranın eksi yüzde 20’ye düşeceği, 2021’de ise yeniden yükseleceği düşünülüyor. Ekonomi yönetiminin alacağı ilave tedbirlerle markaların toparlanmaları ve büyümeleri de hızlanacak.

Seferler bekleniyor

Açılması planlanan AVM’lerde dar gelirlilerin alışveriş yaptıkları mağazalar bayram arefesinde revaçta iken orta ve üst gelirliler ile ve Arap turistlere seslenen mağazalar ise havayolu şirketlerinin dış hat uçuşlarını bekliyor.

Koronavirüs nedeniyle turist akışının bıçak gibi kesilmesi pek çok markayı zora soktu ve umutlar haziran ayının ikinci yarısına kaldı.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya