Emlak Haberleri

Gündemden düşmeyen konut fiyatları!

Son zamanlarda gündemden düşmeyen konut fiyatları ile ilgili bir son dakika kararı geldi. İşte ev almayı düşünen herkesi ilgilendiren o kararın detayları ve Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin açıklaması…

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen konut fiyatları ile ilgili bir son dakika gelişmesi yaşandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, konut kredi faizlerinin yüzde 0.89’a düşmesinden sonra satılık ilanlarındaki konut fiyatları hakkında bir günde yüzde 30’lara ulaşan fahiş artışları için düğmeye bastı.

İşte ev almayı düşünen herkesi ilgilendiren o kararın detayları ve Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin açıklaması…

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, son zamanlarda gündemden düşmeyen fahiş fiyat artışlarına karşı vatandaşları korumak amacıyla her adımı atacaklarını ve müsamaha göstermeyeceklerini açıkladı. Hazine ve Maliye Bakanlığı müfettişleri son zamanlarda sık sık gündeme gelen konut satışında fiyat farklılıklarının tespiti için sahaya iniyor. Özellikle söz konusu kredi kampanyasından sonra “ilan edilen fiyat farkları” belirlenecek.

BAKAN NUREDDİN NEBATİ’DEN SON DAKİKA AÇIKLAMASI

Vatan gazetesinde yer alan habere göre, son dönemlerdeki konut sıkıntısı, Rusya-Ukrayna savaşı sonrası özellikle tatil bölgelerinde artmaya devam eden talepler ve faizlerdeki indirim kararı fırsatçılığı da beraberinde getiriyor. Gündemden düşmeyen yüksek kiralar ve fahiş fiyatlarla karşılaşan vatandaşlar tüketici dernekleri, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi, Maliye ve Ticaret Bakanlığı’na bazı şikayetlerde bulunuyor.

İşte konu ile ilgili diğer detaylar…

İLANLARDAKİ SATILIK KONUT FİYATLARI TAKİP EDİLİYOR

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bazı internet sitelerinde fırsatçıların serbest piyasa ilkesiyle asla bağdaşmayacak bir biçimdeki fahiş artışları çok detaylı yakından izlediklerini açıkladı. Son zamanlarda sık sık gündeme gelen fahiş fiyat artışına karşı devreye sokulan uygulamalar üzerinden gerekli tedbirlerin alınacağı bildirildi.

BAKAN MUŞ: FAHİŞ FİYAT ARTIŞLARI YAPILAMAZ

Ticaret Bakanı Mehmet Muş da söz konusu konuya ilişkin soru önergesine verdiği cevapta bir mal ya da  hizmetin satış fiyatında fahiş fiyat artışı yapılamayacağını kaydederek, “Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Kanunu’na göre piyasada darlık yaratıcı, piyasa dengesini, serbest rekabeti bozucu, tüketicinin malları ulaşmasını engelleyici faaliyetlerde bulunulamaz. Yine kira sözleşmeleri ve ücretlerinin belirlenmesi de Türk Borçlar Kanunu ile hüküm altına alınmıştır” dedi.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya