Emlak Haberleri

Günlük ev kiralayacaklar dikkat!

Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, günlük kiralık konut piyasasına ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Özelmacıklı, sektörde denetimlerin artırıldığını belirtti…

Günlük kiralık evlerde yapılan düzenlemeler ve denetimler sıkılaştırılmaya başlandı. Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, günlük kiralık konut piyasasına ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

“Günlük kiralıkta yapılan düzenlemeler ile denetimler artırılıyor. Geçen ay sonu internet ortamında yayımlanan ilanlara yönelik olarak bazı bilgilerin alınmasına ilişkin usul ve esaslar sonrasında şimdi de kimlik bildirme kanunu çerçevesinde ek düzenlemeler yapıldı” ifadelerini kullanan Mustafa Hakan Özelmacıklı, 17 Haziran’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Kimlik Bildirme Kanununun uygulanmasıyla ilgili yönetmelikte yapılan değişikliğin ardından kiralanan evlere kimlik bildirim ve her an ulaşılabilecek işletici bulundurma  zorunluluğunun getirildiğini belirtti.

İşte Mustafa Hakan Özelmacıklı’nın günlük kiralık ev piyasasına ilişkin o açıklamaları…

Özelmacıklı, günlük kiralıkta, sorumlu işletmecilerin, belirlenen süre içerisinde genel kolluk kuvvetlerinin bilgisayar terminallerine bağlanılarak elektronik ortamda bildirimde bulunacağını aktardı.

“Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 31 Mayıs’ta yapılan düzenlemeye göre de gayrimenkule ilişkin bilgiler dışında, rezervasyon ve ödemeye ilişkin bilgiler de alınıyor olacak. Buna göre rezervasyon başlangıç ve bitiş tarihi, rezervasyon tutarı ve para birimi, gayrimenkul sahibinin bilgilerini, ödemenin ne şekilde yapıldığı ve tahsil tarihi, komisyon ödemeleri ve tutarları bildiriliyor olacak” diyen Özelmacıklı, sonuç olarak bu işlerin ve işlemlerin artık eskisi gibi takipsiz kalmayacağının altını çizdi.

YETKİ BELGESİ KONTROL EDİLMELİ

Özellikle konunun taşınmaz ticareti çerçevesinde değerlendirilmesinin gerekli olduğuna dikkat çeken Özelmacıklı, “Yönetmeliğimiz çerçevesinde, tapu kütüğüne kayıtlı olsun ya da olmasın taşınmaz alım satımı, pazarlanması ve kiralanmasına aracılık faaliyetleri taşınmaz ticareti kapsamındadır. Günlük kiralık iş ve işlemleri yapanlarında taşınmaz ticareti kapsamında yetki belgesi almaları gerekir. Özellikle yetki belgesiz bu tür faaliyetler denetlenmeli, düzenlemeler bu çerçevede yapılmalıdır” ifadelerini kullanarak, kiralık piyasasındaki saatlik ev kiralanmasına ilişkin de konuştu.

Saatlik kiralık gibi ahlaki değerler dışında kalan ev kiralamalarına izin verilmemesinin gerekli olduğunu dile getiren Özelmacıklı, “İlanlar için bu konularda da düzenleme yapılmalı. Özellikle yollara ve elektrik direklerine yapıştırılan bu tür ilanlara da cezalar getirilmeli” diye konuştu ve günlük kiralık evlerle ilgili şunları kaydetti:

“Günübirlik kiralanan ev, konut olarak kullanılmak ya da konut olarak kullanılmak üzere kiraya verilmek yerine fiilen işyeri gibi işletilmek suretiyle, otel, motel, pansiyon, kamping, apart otel ve benzeri gibi temel veya yardımcı konaklama işletmesi ya da sosyal tesis statüsünde bulunmamakla beraber, saatlik, günlük, haftalık ve benzeri kısa süreli konaklama hizmeti sunulan, Ulusal Adres Veri Tabanında hizmetten faydalananlara ait kayıtlarda adresi yer almayan veya hizmetten faydalananlara ait herhangi bir abonelik kaydı bulunmayan yerlerdir.”

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya