Emlak Haberleri

Gürültücü komşuya ceza!

Takvim gazetesi yazarı Feride Hilal İmal bugünkü yazısında komşu gürültüsünü kaleme aldı. Peki komşusunu rahatsız edene ceza verilir mi?

Takvim gazetesi yazarı Feride Hilal İmal bugünkü yazısında son zamanlarda sık sık gündeme gelen komşu gürültüsünü kaleme aldı.

Feride Hilal İmal’e bir okuyucusu komşusunun evinde sürekli kavga ettiğini söyleyerek, müdahale edebilme hakkı olup olmadığını sordu.

Peki komşusunu rahatsız edene ceza verilir mi? İşte Feride Hilal İmal’in okuyucusuna verdiği o cevap…

Peki komşusunu rahatsız edene ceza verilir mi? İşte Feride Hilal İmal’in okuyucusuna verdiği o cevap…

Kat Mülkiyeti Kanunu (KMK) gereğince komşuların birbirlerine karşı sorumlulukları vardır. Bunlardan biri de kişilere rahatsızlık vermemektir. KMK 18’inci Maddesi’nde belirtildiği üzere, komşular birbirlerini rahatsız edemez,
birbirlerinin haklarını çiğneyemez ve yönetim planlarına karşı uyumlu olma hükümlerine sahiptir. Gürültü yapmak ve komşuyu rahatsız etmek kanun hükmüne aykırılık teşkil eder. Yüksek sesle kavga etmek, uzun süreli müzik dinlemek, uygunsuz zamanlarda yapılan tamir ve tadilat gibi ses çıkarıcı işlemler bir diğerini huzursuz
edebilir.

Eğer yapılacak işlemler ve zaman zaman ortaya çıkan sebepler, komşuya açıklanır ya da haber verilirse anlayışla karşılanabilir. Ancak ileri boyutu hak doğurur. Kabahatler Kanunu’nun 36’ncı Maddesi’nce gürültüden dolayı kaynaklanana eylemler para cezası ile sonuçlanır.

Uygulanan idari para cezasına rağmen devam eden davranışlar var ise sulh hukuk mahkemesine başvurup dava açabilirsiniz. Çekilmez hal tespiti alıp yasak koydurabilirsiniz. Uzun süren eylemlerde de kişilerin huzur ve sükunetini bozma kapsamında 3 aydan 1 yıla kadar hapis söz konusu olabilir.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya