Emlak Haberleri

Günlük dairelerde fiyat artışı!

Günlük kiralık konut pazarı büyümesine devam ediyor. Bir senede yüzde 10 yükseliş kaydedilen günlük kiralık evlerde pazarın yüzde 52’lik kısmı megakent İstanbul’da yer alıyor.

Alternatif konaklama sistemi şeklinde gelişme gösteren günlük kiralık konut pazarı seyahatlere ve turizmdeki hareketliliğe bağlı şekilde büyüyor. Zingat tarafından açıklanan rakamlara göre; son bir senede günlük kiralık ev sayısında yüzde 10 seviyesinde yükseliş kaydedilirken, pazarda bulunan konut sayısı 20 bin şeklinde ifade ediliyor. Büyüklüğü 500 milyon dolar şeklinde belirtilen sektörün geelcek süreçte de büyümesini sürdüreceği tahmin ediliyor.

Pazarın yüzde 52’lik kısmı İstanbul’da

Açıklanan rakamlara göre; toplam günlük kiralık evlerin yüzde 52’lik kısmı megakent İstanbul’da yer alıyor. Günlük konutlarda uygun fiyatlı ilan fazlalığı sebebiyle Mart’ta Türkiye’de kiralama fiyatları 99 Türk Lirası olarak belirlenirken, fiyat yükselişleriyle ön plana çıkan Aydın’da günlük tutarlar 650 Türk Lirası, Antalya’da 500 Türk Lirası, Muğla’da 1250 Türk Lirası olarak belirlendi. 2020 yılında koronavirüs salgının da etkisiyle geçtiğimiz seneye göre kısa süreli kiralamaların yüzde 20 gerilediğinin altını çizen Emlakjet CEO’su Tolga İdikat, talepte yaşanan dalgalanmaya karşın kısa süreli kiralık piyasasındaki ilan sayısının son 4 senede sürekli yükseldiğinin altını çizdi.

İdikat, “Tatile çıkma ihtiyacımız artsın artmasın, dönemsel ziyaretler, iş seyahatleri ve yabancıların talebi kısa süreli kiralık ihtiyacını canlı kılıyor. Bu yüzden dönemsel dalgalanma olsa da uzmanlık alanı kısa süreli kiralık olan emlak ofisi sayısı artıyor, Emlakjet üyesi olan kısa süreli kiralıkçı alanında uzman ofis sayısı kayıtlarımıza göre yıllık yüzde 46 artış gösterdi. İlan sayısı ise geçtiğimiz yıla göre yüzde18 artış gösterdi. Büyük şehirlerdeki merkez bölgeler ve yazlık bölgeler ön planda olmaya devam edecek. Ayrıca son dönemde satılık gayrimenkul talebinde ön plana çıkan İstanbul’a yakın iller olan Yalova, Tekirdağ ve Balıkesir gibi kaçış noktalarında da kısa süreli kiralıkta talebini artacağını öngörüyorum.” açıklamasında bulundu.

Günlükte kira yükselişi yüzde 50

Zingat Satış ve Ticari İlişkiler Direktörü Eser Karaismailoğlu da, konuyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Eser Karaismailoğlu, “Pandemiyle beraber geçtiğimiz iki yılda özellikle Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde büyük şehirlere yakın lokasyonlarda günlük kiralamalara ilgi olduğunu gözlemledik. Kış sezonunda daha çok hafta sonu kiralama talepleri oluyor. Turizm sezonunun açılmasıyla beraber özellikle Ege ve Akdeniz sahil kesimlerinde sert yükselişler beklenebilir” şeklinde konuştu.

500 milyon dolar büyüklükte pazar

İstanbul Emlak Komisyoncular Odası Başkanı Nizamettin Aşa, pansiyon ve turizm sektöründe yaygın şekilde kullanılan günlük kiralama pazarının dünya genelinde alternatik konaklama modeli şeklinde gelişme gösteren bir alan olduğunun altını çizdi.

Dünya’dan Leyla İlhan’ın haberine göre; İçişleri Bakanlığı 500 milyon dolarlık bir rantın olduğu sektördeki kötü niyetli kullanımların engellenmesi amacıyla bu konutlarda kalan kişilere kimlik bildirtme koşulu getirdiğinin altını çizen Aşa, şunları kaydetti:

“Bizde daha çok bazı kişiler tarafından bir bina yada müstakil konut edinilerek ya da bazı ofisler tarafından yapılıyor. İlan sitelerinde yer alıp bu kurala uymayanların evlerinin 3 ila 6 ay arasında mühürleniyor. Kişiye 15 bin TL’den başlayan para cezaları var. Apart veya aile pansiyonu ise işletme ruhsatı iptal ediliyor.”

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya