Emlak Haberleri

Haksız yere emlak vergisi ödeyenler ne yapabilir?

Sözcü Gazetesi köşe yazarı Sezgin Özcan, bugünkü köşesinde emlak vergisini ve emlak vergisi muafiyetini kaleme aldı. İşte Sezgin Özcan’ın o yazısı…

Sözcü Gazetesi köşe yazarı Sezgin Özcan, emlak vergisini ve emlak vergisi muafiyetini kaleme aldığı yazısında okuyucularından gelen soruları yanıtladı. Sezgin Özcan’a bir okuyucusu, haksız alınan emlak vergisi için ne yapabileceği sorusunu yöneltti. 

Okuyucu, 2014’ten beri Ankara’da kendi evinde oturduğunu, Türkiye’de başka evinin olmadığını, Brüt 143 metrekare, net 128 metrekare olan evinden emekli olduğu için emlak vergisi muafiyetine ilişkin belediyeye yıllar önce başvuru yaptığını aktardı. Okuyucu, kendisine belediyeden asansör, merpen boşluğu, ortak kullanım alanları vesaire ile birlikte 201 metrekare evi olduğu yanıtının verildiğini ve 200 metrekareyi aştığı için vergi ödemekle yükümlü tutulduğunu belirtti.

Peki emlak vergisi ödemelerine itiraz edilebilir mi? Haksız yere emlak vergisi ödeyenler ne yapabilir? İşte ayrıntılar…

Sezgin Özcan, okuyucusuna verdiği yanıta “Emlak vergisi uygulamasında binanın brüt alanı ile ilgili olarak 6 ve 13 Seri No.lu Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliğlerinde, emlak vergisi uygulamasında binanın dıştan dışa (brüt) yüzölçümünün esas alınacağı, bu alana kömürlük, çamaşırlık, müstakil garaj gibi binaya (bağımsız bölüme) doğrudan doğruya tahsis edilmiş eklentilerin alanı ile hol, merpen boşlukları, kapıcı ve kalorifer daireleri, sığınaklar gibi ortak kullanım yerlerinin arsa payı oranına göre metrekare olarak bulunacak alanının ilave edilmesi gerektiği belirtilmiştir” ifadelerini kullanarak başladı.

14 Seri No’lu Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği’nde de, binanın dıştan dışa yüzölçümünün kesin olarak bilinmemesi halinde, faydalı yani net alanın yüzde 25 fazlasının dıştan dışa yüzölçümü şeklinde bildirilebileceği, buna göre net alanı 100 metrekare olan bir dairenin beyan edilmesi gereken brüt alanının 125 metrekare olacağı, böylece hesaplanan brüt alanın, ortak kullanım yerlerinden payları da içereceğinin belirtildiğini vurgulayan Özcan, bu durumda haksız emlak vergisine itiraz edilebileceğini söyledi.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya