Emlak Haberleri

Hasan Sözbilir’den deprem açıklaması!

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, son zamanlarda sık sık meydana gelen depremlerle ilgili “Yerleşim yerinden geçen faylar deprem üretirse yıkım çok daha fazla olur” dedi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) verilerinde, bugün saat 01:14’te Ege Denizi’nde, Muğla Datça ilçesinin açıklarında 5.3 şiddetinde sarsıntı yaşandığı belirtildi.

Cumhuriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre; Ege’de yaşanan bu depremler yeniden vatandaşların korkuya kapılmasına neden oldu.

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Ege’de yaşanan sarsıntıya dair konuştu. Datça’nın açıklarında yaşanan 5.3 şiddetindeki bu sarsıntının  İzmir  ve İstanbul’daki olası sarsıntılarla olan bağlantısına ilişkin konuşan Prof. Dr. Hasan Sözbilir, “Bizim Güney kıyılarımızda Muğla, Aydın, İzmir, Balıkesir, Çanakkale gibi kıyı şehirlerimizde şehirlerin içinden geçen çok sayıda fay var. 30 Ekim’deki depremde olduğu gibi denizdeki faylarla bağlantılı olduğu için denizdeki faylardan da etkilenme niteliği var. Bu bölgede tsunami tehlikesi de var. Bunlarla ilgili kent ölçeğinde master planların yapılması gerekiyor. En fazla etkilenecek bölgeye göre kentsel dönüşüm planları yapıp depreme, sele, taşkına, heyelana dayanıklı alan niteliğinde değerlendirmek gerekiyor” diye konuştu.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya