Emlak Haberleri

Her yıl 50-60 bin konut kentsel dönüşüm projesi olarak yapılıyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşümle ilgili olarak “Vatandaş kentsel dönüşümü yerinde istiyor” dedi. Kurum, kentsel dönüşümde 125 bin TL olan kredi limitinin 200 bin TL’ye yükseltildiğini belirtti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Vatan’da yer alan habere göre; Murat Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2012 yılında ‘Bedeli ne olursa olsun bu sorunu çözmeliyiz’ sözlerini anımsattı. Kurum, “Türkiye genelinde Ülkemizde 6,7 milyon konutun dönüştürülmesi gerekiyor. Bunların yenilenmesi gerekiyor. 5 yıllık bir hedef koyduk. Her yıl 300 bin konut dönüştürerek bunu başarmayı hedefliyoruz” açıklamasında bulundu.

Kentsel dönüşümde kredi fırsatı!

İşte Bakan Kurum’un açıklamaları:

Salgınla birlikte bir ekonomik kriz ortaya çıktı. Bu dönemde başarılı bir yönetimle dünyanın lider ülkelerden biri haline geldik. Bu birilerini rahatsız ediyor. Biz buna rağmen bütün yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Yollarımız, hastanelerimiz, köprülerimiz, millet bahçelerimizin inşası tüm hızıyla devam ediyor. Çok güçlü ve potansiyelli bir ülkeyiz. Aşılamada dünyada beşinciyiz. Biz bu süreçte çiftçimizi esnafımızı mağdur etmeye çalışıyoruz. Belediyelerimizle yakın temastayız. 84 milyon vatandaşımızın birlik ve beraberliği sağladığı her süreçten biz başarı ile çıktık.

 

Şu anda önceliğimiz salgınla mücadele ama deprem ülkemizin bir gerçeği. Nüfusumuzun yüzde 71’i deprem bölgesinde. 80 bin vatandaşımızı depremlerde kaybettik. En son Giresun Dereli’de heyelan sebebiyle büyük yıkıntılar oldular. Depremle yaşamayı öğrenmeliyiz. Ülkemizde 6,7 milyon konutun dönüştürülmesi gerekiyor. Bunların yenilenmesi gerekiyor. 5 yıllık bir hedef koyduk. Her yıl 300 bin konut dönüştürerek bunu başarmayı hedefliyoruz.

2012 yılında Sayın Cumhurbaşkanımız bu konu için ‘Bedeli ne olursa olsun bu sorunu çözmeliyiz’ ifadelerini kullandı. Buna siyaset üstü baktı. 2012’den bugüne 1,5 milyon konutun dönüşümü sağlandı. Vatandaşımızı daha güvenli yerlerde ikamet etmelerini sağladık. 2020 yılından itibaren 272 bin kentsel dönüşüm projesi devam ediyor. Sosyal konutlarımız hariç. 180 milyar liralık yatırım yaptık. Her yıl 50-60 bin konutu kentsel dönüşüm projesi olarak yapıyoruz.

Vatandaş kentsel dönüşümü yerinde istiyor. Çevresinden ayrılmak istemiyor. Onların rızasını almalıyız. Dönüşümü hızlı yapmalıyız. Bugüne kadar 15,5 milyar liralık kira yardımı yaptık. Bazı bölgelerde projeler başlamış ve yarım kalmış. Ya müteahit ya da vatandaştan kaynaklı. Biz bu sorunları çözmek için adımlarımızı atıyoruz.

Biz adaletli bir imar anlayışı ile hem yatırımcıyı hem de vatandaşımızı korumalıyız. Bunun için değer artım payı getirdik. Geçmişte yaşanan sıkıntıları bertaraf ediyoruz. Arsa rantında kimsenin haksız kazancın önüne geçtik. Değer artım payının tamamını kamuya ödenmesi kararı alındı.

 

Kartal ve Kağıthane’de yıkılan binalar ile ilgili Bakanlık olarak resen biz el attık ve bu sorunları çözdük. Daha önce bin konut yapmamış kişilerin bu işi yapmaması gerekiyor. Bunun için teknik yeterliliği olan firmaların bu işi yapması gerekiyor. Bu düzenleme de hayata geçirildi. Tamamlama sigortası zorunluğu getirdik. Bunun yanı sıra vatandaşımız kendi yapmak isterse 125 bin TL olan kredi limitini 200 bin TL’ye çıkardık. Bu kredinin faizinde ise 400 baz puanlık indirim yapıyoruz. Bunun için Emlak Katılım Bankası’na başvurabilirler. Bu para direk yükleniciye verilmeyecek. İnşaat ilerlemesine göre ödeme yapılacak.  Riskli binaları dönüştürmek isteyen vatandaşlarımızın taleplerine de yanıt veriyoruz. Kentsel Dönüşüm Müdürlüğümüz incelemelerini yapıyor. Bu projelerin maliyetlerinin yüzde 30-40’nı karşılıyoruz.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya