Emlak Haberleri

İdeal Cumhuriyet Köyü’nü kurmak için çalışmalar başladı.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, 83 yıl önce tasarladığı proje Ankara’da hayata geçirilecek. Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek, Atatürk’ün 1937’de tasarladığı ‘İdeal Cumhuriyet Köyü Projesi’ni gerçekleştirmek amacıyla çalışmalara başladı. Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre; projeyle 2 bin dönümlük alanda hobi bahçeleri yapılacak. Hobi Köy’de vatandaşlar imarlı ve yasal hobi bahçelerine kavuşacak.

BAKANLIKTAN DESTEK

Projeye ilişkin açıklamalarda bulunan Gölbaşı Belediye Başkanı Şimşek, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1937’de tasarlamış olduğu ve Danimarka’nın Brondby şehrinde uygulanarak tüm dünyaya örnek olan fikrini gururla hayata geçireceğiz” dedi. Gölbaşı Hobi Köy projesi ile tarım arazilerine sahip çıktıklarını belirten Şimşek şunları söyledi: “Çevre Şehircilik Bakanımız Murat Kurum ile görüşerek projemizin startını verdik. Köy kahvesi, köy meydanı, ahır, kümes gibi hayvanların besleneceği alanlar ile bostan gibi birçok alanın da oluşturulacağı köyümüzde vatandaşlarımız doğal ortam ile buluşacak.”

Cumhuriyetin ilk tarih profesörlerinden Afet İnan, Atatürk’ün Türkiye’yi temelden kalkındırmak içn planladığı “Cumhuriyet Köyü” projesinin belgesini Türk Tarih Kurumu’na vermişti. Eski Başbakan merhum Bülent Ecevit de “Köykent” projesini aynı temele dayandırmıştı.

TÜM DÜNYA BU FİKRİ ÖRNEK ALDI

Atatürk’ün “Cumhuriyet Köyü” bu planla hayata geçirilecek. Proje Danimarka’da uygulandı, dünyaya örnek oldu.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya