Emlak Haberleri

İki daire birleştirildiğinde çift aidat mı ödenir?

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper bugünkü köşesinde birleştirilen dairelerden ne kadar aidat hizmet bedeli alınabileceğini kaleme aldı. İşte Tamer Heper’in o köşe yazısı…

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper bugünkü köşesinde birleştirilen dairelerden ne kadar aidat hizmet bedeli alınabileceğini kaleme aldı. Tamer Heper’e bir okuyucusu, “İki daire birleştirildiğinde aylık olarak yönetim şirketleri tarafından aidata eklenen hizmet bedeli (aidat değil) tek mi alınır çift mi?” sorusunu yöneltti. 

İşte Tamer Heper’in o soruya verdiği yanıt:

*****

Bu soru bana ilk defa bu mektupla sorulmuyor. Yıllardır danışmanlığını yaptığım sitelerde de bu soru sorulmuştur. Ben de iki daire birleştirildiğinde elde kaç tapu olduğunu sorarım. Zira iki daireyi birleştirdiğimizde iki adet de tapu sahibiysek, gerek aidat ve gerekse ortak gider tüm bağımsız bölüm sayısı göz önüne alınarak hesaplandığına göre iki ayrı bağımsız bölüm gibi aidat ve ortak gider ödenecektir. Kabul edelim ki yan yana iki dairemiz var ama bunları birleştirmedik. Birinde biz oturuyoruz, bitişiktekinde çocuğumuz yaşıyor. Nasıl ödeme yapacağız? İki ayrı bağımsız bölüme göre değil mi? Peki aradaki bir duvarı kaldırıp, biz ferah ferah yaşıyorsak hizmet bedeli veya ortak gider biri için niye kaldırılsın? Öyle değil mi?

*****

Bir farklı duruma değineyim. Bir ortak duvar kaldırılır da iki daire birleştirilirse bu iki bağımsız bölüm, bir bağımsız bölüm haline gelmez. Ancak bir tadilat projesi yapılır da iki bağımsız bölüm bu tadilat projesi ile tek bağımsız bölüm haline getirilir ve bağımsız bölüm sayısı düşürülürse, hesaplamalar buna göre yapılır. Bu halde iki ayrı aidat ve hizmet bedeli yani ortak gider ödenmez. Şimdi aradaki fark anlaşıldı değil mi?

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya