Emlak Haberleri

İlk kez ev alacaklar bu yazıyı okuyun!

Emlak sektöründeki  artan fiyatlar ve sıkışık pazar alıcıların ekspertiz denetimlerinden feragat etmesine sebep oluyor. Söz konusu durum özellikle ilk kez ev alacakların onarım maliyetlerinde ki fiyat artışıyla karşılaşmasına neden olabilir.

Emlak sektöründeki  artan fiyatlar ve sıkışık pazar alıcıların ekspertiz denetimlerinden feragat etmesine sebep oluyor. Söz konusu durum özellikle ilk kez ev alacakların onarım maliyetlerinde ki fiyat artışıyla karşılaşmasına neden olabilir.

İlk kez gayrimenkul almak strestli bir süreçide beraberinde getirebilir. Fakat bu durum gayrimenkul fiyatlarının birikimleri yuttuğu ve enflasyonun konut onarım maliyetlerini arttırdığı bir dönemde yapmak ek mali zorluklara neden olabiliyor.

Borsagundem’de yer alan habere göre; yeni gayrimenkul alacakların fiyatların yükselmesiyle birlikte peşinatlara daha çok para yatırıyor ve bu alıcıların kapanış maliyetleri de daha çok yükselmesine sebep oluyor. Emlak komisyoncuları, söz konusu pazarda faaliyette bulunabilmek amaçıyla yeni alıcıların incelemelerinden feragat ettiğini ve hızlı anlaşmalar yaptığını kaydediyor. Böylece bu zamanda gayrimenkul alımlarında  büyük riskler ve potansiyel olarak daha fazla maliyetler oluşturacak kararlar anlamı taşıyor.

Gayrimenkul alımları sırasında bir ekspertiz incelemesinden feragat etmek, özellikle alıcıların taşındıktan bir süre sonra, bütçe açısından zor durumdayken, konut onarımlar maliyetleriyle karşı karşıya kalmaları anlamını taşıyabilir. Bu onarım maliyetleri de küresel istihdam kıtlığı ve enflasyonun mal fiyatlarını yukarı çıkması nedeniyle standatın üstünde harcamalar anlamına gelebilir. Wall Street Journal’ın haberine göre, ABD’de Aralık’ta ev aletleri, ev eşyaları ve konut operasyonları fiyatları enflasyonun da etki etmesiyle yüzde 7 oranında arttı.

“American Enterprise Institute tarafından derlenen ABD mortgage verilerine göre, ilk kez gayrimenkul satın alanlar daha düşük kredi puanlarına sahip olma eğilimindeler. Kredi puanının daha düşük olması da faiz oranlarının bir o kadar yükselmesi anlamına geliyor. Bu nedenle bu yeni alıcılar her ay mortgage ödemelerinde kredi puanı yüksek alıcılardan daha fazla ödeme yaparlar.”

AEI Housing Center Müdürü Ed Pinto, “İlk kez ev alanlar, denetimden feragat etmek veya aşırı fiyat vermek gibi şeyleri yapmak için en az donanıma sahip kesim” diye açıklıyor.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya