Genel

İmar barışında 25,5 milyar lira toplandı!

Hükümet, imar barışıyla mülkiyet, imar, ruhsat sorunu yaşayan 10 milyondan fazla vatandaşı memnun etti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından imar barışından 7 milyon 238 bin bağımsız birimin faydalandığını, toplanan paranın da 25 milyar 592 milyon liraya ulaştığını duyurdu.

Ülkemizde uygulamaya alınan imar barışı kapsamında kayıt altına alınan yapılar Maliye’nin resmi kayıtlarında yer aldı. Elektrik, suyu olduğu halde tapuda arsa mülkiyetine kayıtlı binalarda yaşanan sorunlar da tek tek çözülüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, imar barışıyla ilgili sorulara cevap verirken, kapsamının genişletilmesinin söz konusu olmadığını kaydetti.

Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine göre; Bakan Kurum, Yapı kayıt bedeli ödemesinin 31 Aralık 2019’da sona erdiğinden bahsederek, Türkiye’de 3 milyon 141 bin adet Yapı Kayıt Belgesi başvurusunun gerçekleştiğini, bu kapsamda 7 milyon 238 bin adet bağımsız bölüm için belge verildiğini kaydetti.

Yapı kayıt belgesinin sadece 31 Aralık 2017 tarihinden önce inşa edilen yapılar için alınabildiğinin altını çizen Bakan Kurum, “Bu tarihten sonra ruhsatsız, ruhsat ve eklerine aykırı yapılan yapıların, aykırılıkların imar barışı kapsamına alınması söz konusu değildir. Kesinlikle uygulamadan faydalanılması mümkün değil. Bu tarihten sonra yapılan yapılar için alınan belgelerin iptal edilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Bakan Kurum, yapı kayıt belgesi başvurularının e-devlet üzerinden yapıyla ilgili bilgilerin beyan edilmesi ve bedelin ödenmesi amacıyla otomatik yapıldığını, herhangi bir idare tarafından onaylanmasının söz konusu olmadığını ifade etti. Bakan kurum, yapı denetim belgesinde yer alan beyanların doğruluk ve belgenin geçerliliğinin incelendiğini, usulsüz olanların iptal edildiğini sözlerine ekledi.

Yapılan tüm incelemeler sonucunda Google Earth, Atlas uygulaması, Coğrafi Veri Servis Havuzu’ndan elde edilen görüntüler de somut delil olarak kabul edildiğinden bahseden Bakan Kurum, “İnceleme sonucunda 2017’den sonra yapıldığına dair somut deliller elde edilmezse yapının bu tarihten önce yapıldığı kabul edilir. Uydu görüntüleri yapının bu tarihten sonra yapıldığını net kanıtlıyorsa iptal için somut belge olarak kullanılır. Somut deliller elde edilemez ise vatandaşın beyanı esas alınır ve bu tarihten önce yapıldığı kabul edilir” değerlendirmesinde bulundu.

CEZALAR İPTAL EDİLDİ, ABONELİKLER YAPILDI

Başvuru yapanların konutun mülkiyet, imar, ruhsat sorunu çözüme kavuşturulurken, kayıt belgesine sahip evlerde tapu gibi hüviyet oluşturuldu. Kayıt belgesi bulunan binalarda yıkıma ara verildi. Tapu kayıtlarında arsa mülkiyetli olması nedeniyle aboneliği verilmeyen vatandaşların sorunları da çözüme kavuştu. Cezalar iptal edilip, elektrik, su, doğalgaz bağlantısı tamamlandı.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya