Emlak Haberleri

İmar planı fırsatı!

İstanbul Arnavutköy, Esenyurt; İzmir Salhane; Ankara Gölbaşı ve Mamak; Aydın Didim; Muğla Bodrum Gökçebel ile Eskişehir Odunpazarı’nda mülkiyeti Hazine’ye ait arsalarda yapılan imar planı değişiklikleri onaylanarak yatırımcılar için cazip hale getirildi.

Parsel bazında imar planı değişikliği yetkisini kullanan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB) Aydın Didim, Muğla Bodrum, İstanbul Arnavutköy Ömerli; Eskişehir Odunpazarı;  Ankara  Gölbaşı ve Mamak’ta geçtiğimiz aylarda parsel bazında yaptığı plan değişiklikleri bazı düzeltmeler sonrası onaylanarak Cumhurbaşkanlığı kararıyla yürürlüğe girdi. Böylece kimi parselde emsal artışı, kiminde nitelik değişikliği yapılırken kimi de üniversite alanı, madencilik sahası ilan edildi.

ÖZELLEŞTİRME KAPSAMINDA

Hürriyet’ten Aysel Alp’in haberine göre; Cumhurbaşkanlığı kararlarıyla mülkiyeti Elektrik Üretim A.Ş’ye ait olan Esenyurt Çınar Mahallesinde bulunan 23 bin metrekarelik arsa varlık satışı yöntemi ile  İzmir  Salhane’deki toplam 15 bin metrekare büyüklüğüne sahip olan üç parselde bulunan hisseler ise satış, kiralama, gelir ortaklığı modellerinden biri veya karma modelle 5 yıl içinde satılacak. EÜAŞ’ın Kocaeli Gebze Dilovası Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali ile Çerkeşli’deki taşınmazı da özelleştirme kapsamında yer aldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından gerçekleşen periyodik muayene, dün Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile özelleştirilme kapsam ve programına alındı. Böylece elektrik, su, gaz, hububat muayene aletleri, naklimetrelerin periyodik muayene hizmeti 31 Aralık 2025 tarihine kadar özelleştirme yapılacak.

ŞEKER FABRİKALARI

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararları kapsmında Türkiye Şeker Fabrikalarına ait Afyon Dörtyol Mahallesi ile Tokat Pazar İlçesi Merkez Mahallesi’ndeki arsalarla ilgili imar plan değişikliklerine bazı itirazların kabulünden sonra onay verildi. Sivas’ta bulunan ve EÜAŞ’a ait olan Ahiköy 1 ve 2 HES ile taşınmazlarının özelleştirilmesiyle ilgili ihaleyi 11.3 milyonluk teklifiyle kazanan Ergezen Yapı’ya satışı da dün onaylandı.

TOPLAMDA 5 ÇEŞİT MUAYENE YAPILIYOR

Türkiye’de elektrik, su ve gaz sayaçları, uzunluk, alan, hacim, yoğunluk ölçerler (areometreler), hububat muayene aletleri, naklimetreler ile kanun kapsamına alınacak ölçü ve ölçü aletlerinin ayarlanması, muayenesi ve damgalanması ‘ilk, periyodik, ani, şikayet ve stok muayenesi’ olmak üzere 5 çeşit muayeneden geçiyor. Elektrik, su ve gaz sayaçları Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca 10 yılda bir periyodik muayeneye tabi tutuluyor.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya