Emlak Haberleri

İndirimli konut fırsatı için son bir hafta!

Konutta KDV ve tapu harcı indirimi 31 Aralık’ta sona eriyor. Teşviklerin kalıcı olması gerektiğini söyleyen sektör temsilcileri, ev alacaklara “Bu fırsat kaçmaz” diyor…

Konutta KDV ve tapu harcı indiriminde son haftaya girildi. Konut almak isteyen vatandaş bir hafta içinde konut sahibi olduğu takdirde yüzde 18 olan KDV’yi yüzde 8, yüzde 4 olan tapu harcını ise yüzde 3 olarak ödeyecek. Uygulanan indirimlerle beraber 500 bin TL’lik bir konutun KDV oranı yüzde 18’den 8’e düştüğünde ödenecek tutar 90 bin TL’yken, 40 bin TL’ye iniyor. Aynı konut için indirimden önce tapu harcı 20 bin TL olarak ödenirken verilen teşvikle beraber bu rakam 15 bin TL’ye düşüyor. 2020 itibari ile indirimlerden yararlanamayacak tüketiciler aynı konut için 52 bin 500 TL daha fazla vergi ödemesi yapacak.

Sabah’tan Seda Tabak’ın haberine göre; Sektör temsilcileri de faiz indiriminden sonra satışları en olumlu etkileyen unsurun KDV ve tapu harcı teşviği olduğu ve bu indirimlerin kalıcı olması gerektiği görüşünü paylaşıyor. Konut piyasasında hiçbir zaman bu kadar fırsatın aynı anda sunulmadığını ifade eden temsilciler, ev alacakların bu teşvikleri kaçırmaması gerektiğini belirtti.

TALEP PATLADI

2019 yılının 2’nci çeyreği sonrasında konutta teşviklerin oldukça arttığı bir döneme girildi. Merkez Bankası’nın faiz indirimleri sonrasında yaklaşık bir senedir oldukça yüksek sevilerde yer alan konut kredisi faiz oranları düşüyor. Konut kredisi faizleri 0.99’a indi ve  konut talebinde patlama yaşandı. Kasım’a gelindiğinde özel bankalarında faiz indirimine destek vermesi ile kredili konut satışları yüzde 724 arttı.

AYDA 300 TL CEPTE

Konut kredisi faiz oranlarını indiren bankalar arasındaki en uygun oran (yüzde 0.98) üzerinden 300 bin TL’lik tutarda konut kredisi kullanıldığı takdirde, toplam ödeme 511 bin 513 lira olurken aylık taksitler de 4 bin 262 TL’ye iniyor. Bankaların faiz indirimi yapmadan önceki uygulanan oranlarla (ortalama yüzde 1.1) 300 bin liralık tutar için geri ödeme 541 bin 773 TL, aylık taksit ise 4 bin 514 TL’ye geliyordu.

STOKUN YÜZDE 40’I ERİDİ

Gayrimenkul sektörünün temsilcileri, konut kredisi faiz oranlarının düşmesiyle artan talebin konut fiyatlarını son aylarda ortalama yüzde 5 arttırdığını söylüyor. Ayrıca geçen sene kur etkisiyle artan inşaat maliyetlerinin yeni konutlarda fiyat artışlarına neden olduğu gözlemleniyor. Yaklaşık yüzde 40’ının tükendiği tahmin edilen stoktaki konutların bitmesi halinde yeni konutların piyasadaki konut fiyatlarını arttırmasının kesin olduğunu ifade eden temsilciler, konut fiyatlarındaki artışın devam edeceğini belirterek, düşük konut kredisi faiz oranlarından yararlanarak konut almanın kârlı olacağı görüşünde birleşiyor.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya