Emlak Haberleri

İnşaat hatası can alıyor!

İzmir’de meydana gelen deprem sonrası açıklamalarda bulunan Prof. Oğuz Cem Çelik, ”Binanın taşıyıcı sistemini duvarların bazılarını da betonarme olarak yapıp yapının esnekliğini bir miktar azaltmamız gerekiyor” dedi.

İzmir’de dün yaşanan 6.6 büyüklüğe sahip deprem sonucunda yıkılan Bayraklı’da bulunan 8 katlı binanın yıkılmadan önceki fotoğrafı depremin şiddetini ortaya çıkardı.

CNN Türk’te katıldığı canlı yayınında açıklamalarda bulunan Prof. Oğuz Cem Çelik, binanın bu şekilde yıkılmasıyla ilgili şunları söyledi:

“Özellikle giriş katlar ticari amaçla kullanıldığı için daha çok duvarlar, bölme duvarları niteliğinde elemanların yapılmaması gibi bir durum ortaya çıkıyor. Yapı o katta üst katlara göre biraz daha zayıf karakterde oluyor ve yapı bu kat üzerinde kayarak göçmeye başlıyor. Nedenlerden biri bu olabilir.”

Çelik, açıklamalarına şu şekilde devam etti:
“Özellikle giriş katlar ticari amaçla kullanıldığı için daha çok duvarlar, bölme duvarları niteliğinde elemanların yapılmaması gibi bir durum ortaya çıkıyor. Binanın sadece çevresinde değil, iç hacimde de aynısı yapılıyor. Binalar bir bütün olarak çalıştığı için depremde, yapı o katta üst katlara göre biraz daha zayıf karakterde oluyor ve yapı bu kat üzerinde kayarak göçmeye başlıyor. Bu tür binalar olabilir, yeter ki binanın taşıyıcı sistemini duvarların bazılarını da betonarme olarak yapıp yapının esnekliğini bir miktar azaltmamız gerekiyor.  Nedenlerden biri bu olabilir.

Malzeme dayanımındaki yetersizlikten kaynaklanmış olabilir. Zemin koşulları da olabilir. Bu bölgedeki zemin koşullarının çok çok zayıf olduğunu biliyoruz. Başka nedenler de var. Örneğin projelendirme hatası olabilir. Ya da proje tamamen doğru olabilir, bir inşaat hatası olabilir. Ya da zaman içerisinde bir değişiklik, yapılmaması gereken bir müdahale yapılmış olabilir.”dedi.

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya