Emlak Haberleri

İnşaat maliyetleri neden yüseliyor?

Dünya Gazetesi köşe yazarı H. Bader Arslan, bugünkü köşesinde inşaat maliyetlerini ve konut satışlarını kaleme aldı. H. Bader Arslan, yakın zamanda yeni konut satışlarının artışa geçeceğine ilişkin bir sinyal olmadığına dikkat çekti. 

Dünya Gazetesi köşe yazarı H. Bader Arslan, bugünkü köşesinde inşaat maliyetlerini ve konut satışlarını kaleme aldı. H. Bader Arslan, Mayıs ayıdna inşaat maliyetlerinin geçen seneye göre yüzde 105,7 yükseldiğine dikkat çekti.

Dünya Gazetesi köşe yazarı H. Bader Arslan, inşaat maliyetlerinde yaşanan artışın temelinde yatan etkenleri açıkladı.

Peki inşaat maliyetleri neden yüseliyor? İnşaat maliyetleri konut satışlarını etkiliyor mu? Konut satışları arttı mı? İşte inşaat ve konut sektöründeki son durum…

İnşaat maliyetlerinde yaşanan artışın temelinde 3 faktörün yattığını belirten Dünya Gazetesi köşe yazarı H. Bader Arslan, bunları “Birincisi doğrudan kur etkisi. Kur yükseldikçe ithal girdilerin fiyatları maliyetleri doğrudan artırıyor. İkincisi, enflasyon. Kredi genişlemesi ve üzerine eklenen yüksek kur, dolaylı olarak maliyetleri daha da yükseltti. Son olarak emtia fiyatlarındaki yükseliş” ifadelerini kullanarak açıkladı.

Bunların ilk ikisinin Türkiye’ye özel durumlar olduğunu dile getiren H. Bader Arslan, bu sebeple ülkemizdeki maliyet arttışlarının diğer tüm ülkelerin üzerinde seyrettiğini belirtti. Gelecek aylarda da maliyetlerdeki yükselişin süreceğini vurgulayan Arslan, metal fiyatlarındaki geri çekilmenin, Mayıs’taki artışın önceki birkaç aydan daha yavaş olmasını sağladığını dile getirdi. Arslan, “Bunu haziranda da göreceğiz. Ancak temmuzda, ara zamlar nedeniyle, işgücü maliyetlerindeki artış devreye girecek” diye konuştu ve maliyetlerin konut satışlarına etkisini de değerlendirdi.

“MB, yeni konut fiyatlarını ve eski konut fiyatlarını iki farklı endeksle sayısallaştırıyor” ifadelerini kullanan Arslan, doğal olarak yeni konutların fiyatlarının eski konutlardan yksek olduğuna, ancak her ikisinin de seneler boyunca paralel bir değişim gösterdiğine, iki endeks arasında ayrışma olmadığına dikkat çekti.

“2021 başından bu yana, yeni konut fiyatlarındaki artış, eskiye göre hız kazandı. Bunun muhtemel nedeni, yeni inşaat maliyetlerindeki sert yükseliş” şeklinde konuşan Arslan, maliyetlerin yüksek kalmayı sürdürdüğü sürece, ev fiyatlarının da buna uygun hareket edeceğini, bu sebeple, son zamanlarda zayıf seyreden yeni konut satışlarında bir hareketlenme olasılığının düşük olduğunu belirtti.

“Konut satışlarına kümülatif olarak bakınca mayısta yüzde 107 artışla 122 bin 768’e ulaştığını görüyoruz” açıklamasında bulunan Dünya Gazetesi köşe yazarı H. Bader Arslan, bunun resmi tam oldarak yansıtmadığına, satışların büyük bir kısmını ikinci el konutların oluşturduğuna vurgu yaptı.

Arslan, “Uzun yıllar boyunca Türkiye’de satışı yapılan konutların yarıya yakınını yeni konutlar oluştururdu. 2019 başından beri yeni konutların toplam satışlar içindeki payı düşüyor” açıklamasında bulundu ve Mayıs ayında oranın yüzde 27 düştüğünü belirtti. Satılan her 100 konuttan 27’sinin tamamlanmamış konutlardan olduğunu aktaran Arslan, yakın zamanda yeni konut satışlarının artışa geçeceğine ilişkin bir sinyal olmadığına, ancak fiyatlar bu şekilde artmaya ve alım gücü düşmeye devam ettiği sürece ikinci el satışlarda da daralma görülebileceğine dikkat çekti.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya