Ekonomi

İnşaat maliyetlerindeki artış devam edecek mi?

Dünya Gazetesi köşe yazarı H. Bader Arslan, bugünkü köşesinde inşaat maliyetlerini kaleme aldı. İşte H. Bader Arslan’ın ‘İnşaat maliyetlerinde yeni bir zirveye doğru’ başlıklı yazısı…

Dünya Gazetesi köşe yazarı H. Bader Arslan, bugün kaleme aldığı ‘İnşaat maliyetlerinde yeni bir zirveye doğru’ başlıklı yazısında inşaat maliyetlerinde yaşanan artışı yazdı.

H. Bader Arslan, büyüme, enflasyon, PMI ve dış ticaret verileriyle Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın gölgesinde kalan bir haftanın geride kaldığına dikkat çekti. Veriler açısından çok zengin bir gündem olmadığına vurgu yapan Bader Arslan, perşembe sabahı açıklanacak olan Ocak 2022 inşaat maliyet endeksinin ve cuma sabah saatlerinde duyurulacak olan Ocak 2022 ödemeler dengesi verilerinin önemli olduğunu ve merakla beklendiğini belirtti.

Peki inşaat maliyetlerindeki artış duracak mı yoksa devam mı edecek? İşte sektörün merakla beklediği soruların yanıtı…

H. Bader Arslan, yazısında şu ifadeleri kullandı:

“İnşaat maliyetleri 2021 genelinde yüzde 68 artış gösterdi. Bunun büyük kısmı son üç ayda gerçekleşti. Bu hafta açıklanan Ocak verisinde, malzeme fiyatlarındaki artışın yanında yüklü bir işgücü maliyet artışı eklenecek. Bu nedenle maliyetlerde, güçlü bir artış görme ihtimalimiz var.”

Son haftalarda metal ve enerji fiyatlarıda yaşanan küresel yükselişin de inşaat maliyetlerini yakın bir sürede etkilemeye başlayacağının altını çizen Arslan, “Dolayısıyla, önümüzdeki aylarda maliyetlerdeki tırmanış devam edecek. Bu, konut fiyatlarında da paralel bir yükseliş olacağına işaret ediyor” açıklamasında bulundu.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya