Emlak Haberleri

İnşaat maliyetlerindeki artış devam ediyor!

İnşaat sektöründe maliyet artışları hız kesmiyor. Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, inşaat sektöründeki maliyetlerde yüzde 140-150 artış yaşandığına vurgu yaptı ve konut fiyatlarının artacağına dikkat çekti.

Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, Nef’in Bodrum’daki projelerine ilişkin gerçekleştirdiği toplantıda açıklamalarda bulundu.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Şehriban Kıraç’ın haberine göre; Bodrum’da kira fiyatlarının son bir senede yüzde 35-40 yükseldiğini, yatırımların geri dönüşlerinin de (amortisman) son zamanda rağbetlerdeki yoğunluk sebebiyle 8-10 seneye kadar gerilediğini, bu zamanın İstanbul’da 20-25 sene olarak belirlendiğine dikkat çekti.

Erden Timur, inşaat sektöründeki maliyetlerde yüzde 140-150 artış yaşandığına vurgu yaparak, şunları kaydetti:

“Alım gücü zaten düşüyor. Konut fiyatlarının artması  konut geliştiricilerinin hiç istemediği bir konu. Konut fiyatlarında minimum yüzde 15 fiyat artışı olacak.”

Timur, “Bizim Nef Reserve Yalıkavak projemizde  yer alan 3+1 konutlar geçen yıl aylık 60 bin TL’ye kiraya verirken şimdi bu rakam 85 bin TL’ye çıktı. 120 bin TL isteyen mülk sahibi var” dedi.

8 milyar 813 milyon Türk Lirası değerinde sahip stok satışları ve 3 milyar 427 milyon Türk Lirası tutarındaki yeni satışa sunulacak yatırımları olduğuna dikkat çeken Erden Timur, şöyle konuştu:

– 2021 ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine oranla satışlarımızı yüzde 28 yükselttik. 2021 yılında konut teslimlerine devam ediyoruz.

SAPANCA’YA 600 MİLYON LİRALIK PROJE

– Yatırım tutarı 600 milyon TL’lik Sapanca’daki yeni projeye başlayacağız. Projede 100 villa, 80 rezidans ve bir otel yer alacak.

– Bundan sonraki süreçte arsa satın alıp proje yapacağız. Arsa geliştirmede ağırlığımız İstanbul dışında olacak. İzmir’de yeni bir projeye başlayacağız. Bodrum’da da iki arsamız daha var.

– İnşaatı devam eden projelerde kalan etapların tamamlanması için 180 milyon TL’lik yatırım gerçekleştireceğiz. Bu yılı toplamda 780 milyon TL yatırım ile tamamlamış olacağız.

– Bu yılın ilk yarısında 1.417 adet konut sattık ve 716 milyon TL ciro elde ettik. Yılın tamamında 1.4 milyar TL’lik satış hedefliyoruz.

– Kuruluşunun 11. Yılını kutlayan Nef, 4’ü arsa olmak üzere toplamda 42 projeyi hayata geçirdi ve  32 milyar 440 milyon TL yatırım gerçekleştirdi.

– Lüks segmente hitap eden Nef Reserve’in hali hazırda Bodrum’da 2.8 milyar TL yatırım değeriyle Nef Reserve Gölköy, Nef Reserve Yalıkavak ve Nef Reserve Hebil adıyla üç projesi var. Gölköy’de fiyatlar 1.8 milyon ile 7.1 milyon Avro arasında değişiyor. Teslimatların yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.

– Nef keşfi olan Fold Home ve Fold City projelerinin yanı sıra Nef Reserve projelerinin pandemi sonrasında değişen konut talebiyle birebir örtüşüyor.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya