Emlak Haberleri

İnşaat maliyetlerindeki artış konut sektörünü nasıl etkiliyor?

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından resmi olarak açıklanan verilere göre, Ankara’da Şubat 2022’de 8 bin 464 konut satıldı.

2021’i bir önceki yıla göre yüzde 0,5 azalışla kapatan inşaat sektörü, yeni yıla hızlı girdi. Ocak 2022’de bir önceki senenin aynı ayına göre yüzde 25,1 arttı ve 88 bin 306 konut satı gerçekleştirildi.

Yine resmi olarak açıklanan verilere göre, Şubat 2022’de bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 20,1 artış gösterdi ve 97 bin 587 konut satışı yapıldı.

İnşaat maliyetlerindeki artış konut sektörünü nasıl etkiliyor? İşte merak edilen o sorunun yanıtı…

İnşaat maliyetlerindeki artış sektörü nasıl etkiliyor?

Konut satışları ile ilgili önemli açıklamalar yapan Fırat Life Style COO’su Ahmet Fırat, “Ocak ayında Ankara’da 8 bin 255 konut satılırken, Şubat ayında ise Başkent’ten toplam 8 bin 464 konut satın alındı” dedi. Ahmet Fırat ayrıca “TÜİK verilerine göre inşaat maliyet endeksi, 2022 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 15,24 bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 79,91 oranında ciddi bir artış gösterdi. Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 10,12 ve işçilik endeksi yüzde 33,83 arttı. Ayrıca bir önceki yılın Ocak ayına göre malzeme endeksi yüzde 98,20, işçilik endeksi yüzde 41,02 artmış görünüyor. Bu şartlar daha çok konut üreticisini etkiliyor gibi görünse de hammadde sağlayıcısı firmalar, istihdam ve konut fiyatlarına yansıyan artışla birlikte vatandaşın alım gücünü de doğrudan etkiliyor” dedi.

Yaptığı açıklamada firma olarak ağırlıklı başkentte olmak üzere yurt içinde ve yurt dışında markalı konut projeleri hayata geçirdiklerini kaydeden Fırat Life Style COO’su Ahmet Fırat sözlerini şu şekilde tamamladı:  “Sektörde köklü bir firma oluşumuz ve bugüne kadar hayata geçirdiğimiz projelerin sermaye gücüyle yeni yatırımlara imza atmaktan çekinmiyoruz. Ankara’nın son 10 yılda girdiği dönüşümle birlikte değişen konut çehresinde biz de elimizi taşın altına koyuyoruz. Başkentimizin marka şehir imajını taçlandıracak her projede yeni teknolojileri kullanarak daha kaliteli ve daha güvenli yapılar elde ediyoruz. Yabancı yatırımcıların da son dönemde gözdesi olan şehrimizde konut ve ticari yapıların satışlarında artış görmek bizleri mutlu ediyor”

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya