Emlak Haberleri

İnşaat sektörü 4 aydır yükseliş trendini koruyor!

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), “Hazır Beton Endeksi” 2020 Eylül Ayı Raporu’nu açıkladı. Raporda yer alan detaylara göre  inşaat sektörü 4 aydır yükseliş trendini koruyor.

Her ay Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından açıklanan Hazır Beton Endeksi’nin Eylül ayı verileri açıklandı. Açıklanan verilere göre inşaat sektörü 4 aydır yükseliş trendini koruyor.

Türkiye’de inşaat sektöründeki ve bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durumu ve beklenen gelişmeleri ortaya koyan raporda yer alan verilere göre, konut kredi faizindeki yükselme ile birlikte konuta olan talep azalmasına rağmen  devam eden inşaatlar ise hızlandı.  Bu gelişmele neticesinde  birlikte beklenti düzeyi eşik değerin üzerinde kalmaya devam etti. Faaliyetteki yükseliş ile birlikte Güven Endeksi’nin de artması sektörde umut verici oldu.

Geçen yıla kıyasla olumlu bir tablo söz konusu

Hazır Beton Endeksi Eylül Ayı Raporu’ndaki verilere göre;  bütün endekslerde ve dolayısıyla inşaat sektöründe geçen yıla kıyasla olumlu bir tablo sergileniyor. Endeksler içerisinde en büyük artışın Güven Endeksi’nde gerçekleştiği görülüyor. Faaliyet Endeksi’ndeki yükseliş ile birlikte geçen yıla kıyasla  daha olumlu seviyede yer alıyor. Bu nedenle önümüzdeki dönem için yüksek beklenti bulunuyor.

İnşaat sektörü Türkiye ekonomisinin lokomotifidir

Raporun sonuçlarını değerlendiren THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Eylül ayı ile birlikte 4 aydır inşaatta yaşanan gelişme yalnızca sektör için değil Türkiye ekonomisinin geneli açısından önem arz etmektedir. Temmuz ayında ilk kez konut kredisi kullananların sayısı 100 bin kişiye ulaşarak rekor kırmıştı. Buna bağlı olarak temmuzda 229 bin konut satışı gerçekleşirken ağustosta 170 bin, eylülde 136 bin olmuştur. Yılın ilk dokuz ayındaki konut satışları bir önceki yıla göre yüzde 34, aynı dönemdeki ipotekli konut satışları yüzde 170 artmıştır.” dedi.

Temmuz-Ağustos-Eylül döneminde yani üçüncü çeyrekte ekonominin toparlanmasına imkân tanıyan makro konjonktür ile birlikte inşaat sektörünün Türkiye ekonomisinin büyümesinde halen itici güç olduğunu vurgulayan Yavuz Işık, “TÜİK tarafından 3. Çeyrek büyüme rakamları kasım sonunda açıklandığında inşaat sektörünün büyümede diğer sektörlerin açık ara önünde gittiği görülecektir. İnşaat sektörü barındırdığı potansiyeli, 200’den fazla alt sektörü ve 2 milyona yakın kişiye istihdam sağlayan ekosistemi ile her zaman olduğu gibi Türkiye ekonomisinin lokomotifidir.” ifadelerini kullandı.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya