Emlak Haberleri

İnşaat sektörü tepetaklak oldu!

Son zamanlarda dolar kurunun dalgalı seyretmesi inşaat sektörünü tepetaklak olmasına sebep oldu. Uzmanlar yaşanan artışların durulacağını beklediklerini açıkladı.

Son zamanlarda dolar kurunun dalgalı seyretmesi inşaat sektörünü tepetaklak olmasına sebep oldu. Uzmanlar yaşanan artışların durulacağını beklediklerini açıkladı.

Küresel sorun haline gelen enflasyonun etkisiyle çimentodan çeliğe kadar birçok üründe oluşan fiyat hareketliliği, gayrimenkul sektöründe de fiyatların dalgalanmasına sebep oldu. Konuya ilişkin uzmanlar, sıfır konutlarda oluşan fiyat yükselişlerinin ikinci eli de etkilediği vurgulayarak, ev fiyatlarının birkaç ay içinde olması gereken değerlerde sabitlenebileceğini kaydetti.

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Hacı Ali Taylan, çelik, çimento gibi ürünlerindeki fiyat artışı sebebiyle gayrimenkul fiyatlarında yükseliş yaşandığını aktardı.

Son 2-3 ay arasında maliyetlerin astronomik biçimdede yükseldiğini dile getiren Taylan, benzer durumun ikinci el konutlarda da görüldüğünü ifade etti. Taylan, “Gayrimenkul fiyatları 2-3 ay içinde yüzde 60 civarında yükseldi. Fiyatların oturması birkaç ay sürebilir.” dedi.

Bu zamanda konut almak isteyenlerin piyasada satılık konut bulmakta zorluk yaşadığına dikkat çeken Taylan, şu ifadeleri kullandı:

“Gayrimenkul piyasası hala çok hareketli. Alıcılar kendilerine uygun ev bulduklarında alıyorlar. Fiyatların sürekli değişiyor olmasından dolayı evini satışa çıkaranların sayısı düştü. Artan maliyetler nedeniyle yeni proje de başlamıyor. Fiyatların dengelenmesiyle satılık ev sayısı artacaktır. Bunu, fiyatların belirli bir düzeyde oturması takip edecektir. Şu an köpük artış diyeceğimiz fiyatlar çok fazla yok. Değerlendirme yaparken değerinin çok üzerinde biçilen fiyatları dikkate almıyoruz.”

Konut faiz oranları hakkında da konuşan Taylan, “Şu anda devlet bankalarının konut faizleri diğer bankalara göre düşük ve 1,29 seviyesinde. Konut alırken insanlar genelde peşin alıyor. Kredi bu dönemde çok tercih edilmiyor. Satışların yaklaşık yüzde 80’i nakit olarak yapılıyor” diye açıkladı.

– “Konut üretimi, talebi karşılayacak seviyede değil”

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre; Kerem Nükte Gayrimenkul  Ankara  Direktörü Muhammet Dinç de son zamanlarda Türkiye gibi birçok ülkenin ekonomik olarak zor bir süreçten geçtiğini vurguladı. Gıda ve enerji fiyatlarında meydana gelen artışların gayrimenkul sektöründe de ekisinin oluştuğunu söyleyen Dinç, son birkaç senedir konut fiyatlarında yukarı yönlü bir hareket olduğunu aktardı.

Dinç, bu yükselişin bir kısmının piyasa koşullarına göre astronomik olarak gerçekleştiğini buna rağmen konut talebinde fazla azalma yaşanmadığını ifade ederek, “Gayrimenkul sektöründeki hareketliliğin birçok nedeni var. En önemlisi konut üretiminin talebi karşılayacak seviyede olmaması” değerlendirmedini yaptı .

Sıfır konutların fiyatlarındaki yükselişin ikinci eli de arttırdığına vurgu yapan Dinç, döviz kurunda son dönemde yaşanan artışın ardından fiyatların tavan yaptığını, daha sonra dövizin gerilemesine rağmen fiyatların aynı hızla aşağı inmediğini anlattı. Dinç, “Konut maliyetlerinin sabit olmamasından dolayı piyasada fiyatlar çok değişken durumda. Piyasada güven ortamının tam anlamıyla sağlanması için öncelikle girdi maliyetlerinin sabitlenmesi gerekir. Ayrıca üretimin artmasına ve arz-talep dengesinin sağlanmasına ihtiyaç var” diye açıkladı.

“Konut alırken öncelikle amacımızın net olması lazım. Oturma amaçlı ev almak ile yatırım amaçlı almak arasında fark var. Oturum için alınacak evin iç mekanının kullanışlı olmasına dikkat edilirken yatırım için alınan evlerde gelişim potansiyeli ve getirisi belirleyicidir. Son dönemde özellikle sitelerde aidatlar büyük sorun olmaya başladı. Bu konu da dikkat edilmesi gereken hususlardan biri olmalı. Kira getirisi, ulaşım imkanları, iskan durumu gibi kriterler de konut almayı düşününler için önemli kriterler olmalı.”

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya