Emlak Haberleri

İnşaat sektöründe artış!

Açıklanan resmi rakamlara göre, Türkiye’nin inşaat malzemeleri sanayi ihracatı Haziran ayında 3,36 milyar dolarla tüm zamanların aylık rekorunu kırdı.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), Dış Ticaret Endeksi’nin merakla beklenen haziran ayı sonuçlarını resmen açıkladı.

Açıklanan resmi rakamlara göre, inşaat malzemeleri sanayi ihracatı, Haziran asyında geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 16,94 artarak 3,36 milyar dolara çıktı. Söz konusu rakam tüm zamanların en yüksek aylık verisi şeklinde kayıtlara geçti.

Haziran 2022 itibarıyla son 12 aylık ihracat da 34,52 milyar dolara ulaştı ve rekor kırdı. Yine açıklanan resmi rakamlara göre, kilogram başına düşen ortalama birim fiyat da yıllık bazda yüzde 28,5 artış gösterdi ve 0,63 dolar seviyelerine çıktı.

Merakla beklenen rakamlara göre, dış ticarette Haziran ayında yüksek performans gösteren inşaat malzemeleri sanayisi, miktar olarak daha sınırlı artışla 5,31 milyon tonluk ihracat yaptı.

Yine açıklanan resmi rakamlara göre, yıllık (son 12 aylık) ihracat miktar olarak 63,56 milyon tona düşerken, ortalama ihracat birim fiyatı 0,54 dolar/kg şeklinde oldu. Haziran ayında ihracat birim fiyat endeksi 108,98 puanla 2015 yılının Ocak ayından bu yana en yüksek seviyesine çıkmış oldu.

İthalattaki artış da devam etti

Yine açıklanan resmi rakamlara göre, söz konusu dönemde ithalattaki artış da sürdü. Haziran ayında inşaat malzemeleri ithalatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27’lik artış gösterdi ve 957 milyon dolara çıktı.

Merakla beklenen rakamlara göre, Haziran 2022’de  ithalatta değer ve miktar olarak da yılın en yüksek rakamları görüldü. İnşaat malzemeleri ithalatı ise 336 bin 613 ton, ithalat birim fiyatı da 2,84 dolar/kg şeklinde açıklandı.

2022 yılının ilk yarısını tarihin en yüksek sonucuyla kapatan inşaat malzemeleri sanayi ihracatının 2. 6 ayda savaşın etkilerinin, yüksek küresel enflasyonun ve resesyon endişelerinin etkisinin altında kalması bekleniyor. Birim fiyatlarının da düşeceği tahminlerine rağmen 2022 sonunda yıllık ihracat büyüklüğünün geçen senenin üzerinde gerçekleşeceği bekleniyor.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya