Genel

İnşaat sektöründe son durum ne?

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş, yaşanan emtia krizi çerçevesinde inşaatın ana girdileri arasında yer alan malzemelerin ithalatını da güçleştirdi. TMB Başkanı Erdal Eren, konuyla ilgili talepleri sıraladı…

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş, yaşanan emtia krizi çerçevesinde inşaatın ana girdileri arasında yer alan malzemelerin ithalatını da güçleştirdi. İthalatta meydana gelen problemler, inşaatın ana girdi maliyetlerinin yükselmesine neden oldu.

Mevcut koşullarda kamu projelerinin sürdürülmesinin neredeyse imkansızlaştığına dikkat çeken Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı M. Erdal Eren, projeler için sözleşmelerin sonuna kadar uygulamaya alınacak dinamik fiyat farkı düzenlemesinin ve tasfiye hakkı verilmesinin gerekli olduğuna dikkat çekti.

Peki TMB Başkanı M. Erdal Eren konuyla ilgili hangi çözümleri sundu? İnşaat sektöründe son durum ne? İşte ayrıntılar ve Erdal Eren’in o açıklamaları…

Girdi maliyetlerinde pandeminin başlamasından 2021’in bitimine kadar yüzde 278’e ulaşan yükselişler gerçekleştiğine ve hayata geçirilen ilave fiyat farkı düzenlemesinin müteahhitlerin problemlerini çözmediğine vurgu yapan Eren, “Yapılan düzenlemeyle projelere geçen yılın sadece son altı ayı için ve yüzde 3 ila 5 arasında değişen ilave fiyat farkı tanınması elbette yaralara merhem olamadı.  Üstelik fiyat artışları sürmektedir ve önceki aylarda salgın ile kurdaki gelişmelerle birlikte oldukça artmış olan temel girdi maliyetlerimiz bu kez de yaşanan savaş ile son derece kritik bir hal almıştır” diye konuştu.

Aciliyetsiz projelerde tasfiye kamunun rahatlamasını sağlar

Aciliyetsiz projelerde tasfiyenin kamunun rahatlamasını sağlayacağını belirten Erdal Eren, konuyla ilgili olarak “Küresel çapta enerji başta olmak üzere emtia fiyatlarında rekor düzeyde yükselişlerin yaşandığı bugünlerde, tedarik zincirinde yaşanan sorunlar da ek maliyet olarak fiyatlara yansıyor. Sadece inşaat demirinin fiyatı, Aralık 2021’den Mart başına kadar geçen sürede yüzde 29,5 artmıştır. Bu oran örneğin motorinde yüzde 66, çimentoda yüzde 50 oldu. Halihazırda yükselen fiyatlar, savaşın daha ne kadar süreceğinin belirsiz olması ve döviz kuru üzerindeki baskılar önümüzdeki dönemde maliyetlerimizde artışın sürmesi beklentisine neden olarak sektörde endişeleri artırmaktadır. İnşaat sezonu başlayacak ama bu koşullarda şantiyeler açılamayabilir. Yeni ve ihtiyaca cevap verecek şekilde hazırlanmış bir fiyat farkı düzenlemesi ihtiyaç olmaktan çıkmış, bir zorunluluk halini almıştır. Kamu müteahhitlerine hiç başlamamış veya yüzde 50’den az ilerlenmiş işler için şartsız tasfiye hakkı tanınması zaruri hale gelmiştir. Bu sayede bazı işlerin tasfiyesi ile devletimizin de aciliyeti olmayan projeleri 1-2 yıl öteleyerek kamu bütçesini rahatlatabileceği ve kendisine kaynak yaratabileceği görüşündeyiz. Hızla değişen şartlar nedeniyle de dinamik bir formül içerecek yeni bir fiyat farkı düzenlemesi çıkarılmalıdır” açıklamasında bulundu.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya