Emlak Haberleri

İnşaat sektöründeki son durum…

Kamu müteahhitlerine hükümetin yüzde 15 ile yüzde 25 oranında ek fiyat farkı vermesi tepkilere neden oldu. Sektör temsilcileri ek fiyat farkının beklentilerin altında kaldığını dile getirdi. 

Maliyetleri yüzde 500’lere ulaşan oranlarda yükselen kamu müteahhitlerine hükümetin yüzde 15 ile yüzde 25 oranında ek fiyat farkı vermesi sektörü hayal kırıklığına uğrattı. Bu fiyatlarla müteahhitlerin ayakta kalamayacağına dikkat çeken Türkiye Resmi Taahhüt Müteahhitler İşveren Sendikası (TÜRKİNŞA) Başkanı Servet Arslan, “Birileri artık bizim gözümüze de baksın” diye konuştu.

Peki sektör temsilcileri ek fiyat farkını nasıl değerlendirdi? İşte detaylar ve inşaat sektöründeki son durum…

Servet Arslan, enflasyon yüzde 70’ken verilen yüzde 10 ilave fiyat farkının beklentinin altında olduğuna dikkat çekti, problemlerin halının altına itildiğini belirterek, “Birileri artık bizim gözümüzün içine baksın. Biz iş üretiyoruz. İdarecilerin, ‘eski kazandıklarına saysınlar’ söylemi iyi niyetli değil. Bu en uzun süreli ve müdahalesi en geç olan kriz” açıklamasında bulundu.

Bir ticaret odası yönetici de “Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı, ‘Bütçede para yok, bir de sizi düşünemeyiz’ dediler. Bizim batmamızı izleyecekler” diye konuştu.

ZAM 300-400 FARK İSE YÜZDE 11

Kamu Müteahhitleri Platformu Sözcüsü Ali Adıgüzel de bu fiyat farkı ödemeleriyle müteahhitlerin ayakta durmasının çok zor olduğunu dile getirdi.  Katsayının 0.90’dan 1.00’e yükseltilmesinin yüzde 11’lik bir zam farkı anlamını taşıdığını dile getiren Adıgüzel, “İnşaat malzemelerine gelen zamlar yüzde 300-400, fiyat farkı yüzde 11. Bütün fiyat farklarını üst üste koysanız yüzde 15-25 fiyat farkı gelmiş oldu. Bu sektör nasıl ayakta duracak?” şeklinde konuştu.

Sözcü’den Erdoğan Szüer’in haberine göre; Kamu müteahhitlerinin merakla beklediği ikinci ek fiyat farkı düzenlemesiyle B katsayısı 0.90’dan 1.00’a yükseltildi. Düzenlemeyle ilgili açıklamalarda bulunan bir kentin ticaret odası yöneticisi, “Hazine Bakan yardımcısına müteahhitlerin genel beklentisinin 2.00 olduğunu ancak yine de en azından katsayının 1.50 yapılmasını istedik” dedi.

Hazine Bakan yardımcısının cevap olarak, “‘Bütçede para yok. Ancak 1.00 verebiliriz’ dedi. Biz de kendisine, ‘Öyle olursa çoğu müteahhit batar’ deyince, ‘Sizi kurtaracağız diye enflasyonu daha da azdıramayız. Zaten enflasyonla zor bir mücadele veriyoruz. Bir de sizi düşünmeyelim'” dediğini aktaran yönetici, müteahhitlerin batmasını mı izleyecekler dedi.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya