Emlak Haberleri

İnşaat sektöründen fiyat artışları için ek tedbir talebi!

İnşaat demirinde son bir senede yüzde 116’ya ulaşan fiyat artışları kaydedildi. Sektördeki fiyat artışları sebebiyle, sektör temsilcileri her geçen gün bir açıklamada bulunuyor. Sektör temsilcileri, inşaat sektöründeki artışlar için ek tedbir istiyor.

İnşaat demirinde son bir senede yüzde 116’ya ulaşan fiyat artışları kaydedildi. Girdi maliyetlerinde yaşanan yükselişler 200’ü geçen alt sektörde talep oluşturan inşaat sektöründe sorunlar yaşatırken, bu gelişmenin ekonomik ev üretiminin ve kamu yatırımı projelerini de etkileyeceği belirtiliyor.

Girdi maliyetlerinde yaşanan yükselişlere ilişkin açıklamalar yapan Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı M. Erdal Eren, inşaat projelerine yansıyan öngörülmesi mümkün olmayan ek maliyetler sebebiyle sektörün karşılaştığı problemlerin altını çizerken, salgının etkilerine ilave olarak son dönemlerde sektörün temel girdileri arasında ilk sıralarda yer alan demir-çelik ve çimento fiyatlarında yaşanan yükselişleri de işaret etti.

Ek tedbir alınmazsa belirsizlik giderilemez

Yüksek girdi maliyeti yükselişleri konusu ve paralelinde sektörde çoğalan problemlere çözüm konusunda ilgili bakanlıklar ve kurumlar ile görüşmeler yapıldığını dile getiren TMB Başkanı Eren, “Temel girdilerde öngörülmesi mümkün olmayan yüksek fiyat artışı, 200’ü aşkın iş koluyla doğrudan bağlantılı, ekonominin lokomotifi sayılan inşaat sektörünü zor durumda bırakmıştır. Sektörün önemli girdileri arasında yer alan inşaat demirinde son bir yılda kaydedilen yüzde 116’lık fiyat artışı ne enflasyon, ne de kur artışları ile açıklanamamaktadır” diye konuştu. Eren, pandeminin küresel ekonomi üzerindeki olumsuz etkileri ve dünya piyasalarındaki gelişmeler aynı bakışla incelendiğinde, inşaat demiri fiyatlarının ilave önlem uygulanmadıkça kısa vadede olumlu şekilde değişmesinin ve belirsizliğin giderilmesinin mümkün olmayacağını ifade etti.

Etkin ve adil fiyat farkı düzenlemesi gerekli

İnşaat demiri fiyatlarının mevcut düzeyde olması durumunda ekonomik ev inşa edilmesinin mümkün olmayacağını, mevcut fiyat farkı uygulaması ile kamu yatırımı projelerinde de aksamalar yaşanabileceğini vurgulayan Eren, şunları kaydetti:

“İnşaat demiri ile ilgili fiyat farkı formülünde kullanılan endeks ortaya çıkan bu beklenmedik maliyeti karşılamaya yetmemektedir. Kamu yatırımlarında piyasa şartlarını doğru bir şekilde yansıtacak endeksler kullanan, etkin ve adil bir fiyat farkı düzenlemesi yapılması gerekmektedir. Ayrıca demir çelik üreticilerinin bir nebze fedakârlık yapmaları beklenebilir.”

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya