Genel

İnşaat sektörüne fiyat zammı!

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren yaptığı açıklamada gündemden düşmeyen Rusya-Ukrayna savaşıyla müteahhitlerin ağırlaşan maliyet artışı baskısı altında olduğunu dile getirerek, fiyat farkı müjdesi beklediklerini söyledi.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) yaptığı açıklamada, son zamanlarda sık sık gündeme gelen müteahhitlerin yükselen inşaat maliyetleri sebebiyle <or durumda kalması üzerine kamu projeleri için 24 Şubat 2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ek fiyat farkı düzenlemesinin sektörün içinde yer aldığı ekonomik sıkıntıları gidermenin çok uzağında kaldığı bildirildi.

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen Rusya-Ukrayna savaş ile girdi maliyetlerindeki artışın katlanarak sürdüğüne değinilen söz konusu açıklamada, TBMM’de kabul edilen torba yasaya eklenen önergeyle kamu projeleri için yeni fiyat farkı ve tasfiye hakkı getirildiği belirtildi.

Peki Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren konuyla ilgili olarak neler söyledi? İşte Erdal Eren’in o açıklamaları…

Yapılan açıklamada görüşleri yer alan Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren söz konusu düzenlemeyle getirilen tasfiye hakkı için projelerde öngörülen yüzde 15 ilerleme oranının mevcut ihtiyaca yanıt vermekte yetersiz olduğunu dile getirerek şöyle konuştu:

“Bununla birlikte bu düzenleme kapsamında tatmin edici bir fiyat farkı uygulaması ile zaten son çare olan tasfiyeye gerek kalmayabilecektir. Çok sayıdaki kamu müteahhidinin ayakta kalabilmek adına ümidi, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından belirlenecek fiyat farkı çözümüne kalmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın, mevcut artışlar ve devam etmekte olan enflasyonu göz önünde bulunduran bir değerlendirme ile bu oranları karşılayacak bir fiyat düzenlemesini takdir etmelerini tüm sektör adına diliyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya