Emlak Haberleri

İnşaat Sektörüne Vergi Avantajı

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirlerden pek çok işletme etkilendi. Tedbirler arasında kısa çalışma ödeneği başta olmak üzere, mücbir sebep hükümlerinden faydalandırılması amacıyla birçok vergi ertelendi…

Koronavirüs salgınından ve bu kapsamda alınan tedbirlerden etkilenen mükelleflerin vergi ödevlerinin yerine getirilmesi bakımından mücbir sebep hükümlerinden faydalandırılması amacıyla, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca yapılan çalışmalar kapsamında bir dizi tedbir alındı.

Para Dergisi’nden Talha Apak’ın haberine göre, bu tedbirlerle, salgından doğrudan etkilenen ve ana faaliyetleri itibariyle, alışveriş merkezleri dahil perakende ticaret, demir çelik ve metal sanayi için parça ve aksesuar imalatı, bina inşaatı ve özel inşaat faaliyetleri, endüstriyel mutfak imalatı, araç kiralama ile matbacılık dahil yayımcılık faaliyetleri sektörlerinde faaliyette bulunan mükelleflerin mücbir sebep halinde olduğu kabul edildi.

1.9 MİLYON KİŞİ YARARLANACAK

Bahse konu mükelleflere ilave olarak çiftçi, terzi manav, avukat, mali müşavir, mimar, mühendis, eczacı, doktor, dişçi, veteriner gibi mükellef de dahil olmak üzere bilanço ve işletme hesabı esasına göre defter tutanlar ile serbest meslek kazancı elde eden gelir vergisi mükellefi olan yaklaşık 1.9 milyon kişi mücbir sebep hali kapsamında değerlendirildi.

Dolayısıyla, hazırlanan Genel Tebliğ’de yukarıda yer verilen tüm mükelleflerin Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında vermeleri gereken muhtasar ve katma değer vergisi beyannamelerinin verilmesi süresi 27 Temmuz 2020 günü sonuna kadar uzatılmıştır. Söz konusu beyannamelere istinaden tahakkuk eden vergilerin ödeme süreleri ise altışar ay uzatılarak ödemelerin Ekim, Kasım ve Aralık aylarının son haftası içerisinde yapılabilmesi sağlanmıştır.

MÜCBİR SEBEPTEN FAYDALANACAKLAR

Demir çelik ve metal sanayi
Demir ve çelik granül ve demir tozu üretilmesi, çelikten/demirden yapılmış tüp, boru, içi boş profiller ve ilgili bağlantı parçalarının imalatı, çelik barların ve içi dolu profillerin soğuk çekme yöntemiyle imalatı gibi demir, çelik, alimünyum, bakır, kurşun, çinko, kalay imalatı ile bunların imalatçılar tarafından satışı.

İnşaat
Bina projelerinin geliştirilmesi, ikamet amaçlı binalar ile ikamet amaçlı olmayan binaların inşaatı, binaların yeniden düzenlenmesi ve yenilenmesi faaliyetleri, yıkım işleri, ısıtma, havalandırma, soğutma ve iklimlendirme sistemlerinin kurulumu, binaların iç ve dış boyama ve işleri, duvar ve yer kaplama gibi bina inşaatı ile özel inşaat faaliyetleri.

Gelir vergisi mükelleflerinin tamamı

Çiftçi, terzi manav, avukat, mali müşavir, mimar, mühendis, eczacı, doktor, dişçi, veteriner gibi mükellef de dahil olmak üzere bilanço ve işletme hesabı esasına göre defter tutanlar ile serbest meslek kazancı elde eden gelir vergisi mükelleflerin tamamı.

YENİ DÜZENLEME VE AVANTAJLAR

1 Mart 2020 tarihinden 30 Haziran tarihine kadar işleyecek iş yeri kira bedelinin ödenmemesi kira sözleşmesinin feshi ve tahliye sebebi oluşturmaz.

Görüldüğü üzere, koronavirüs salgınının ülkemizde de etkili olmasına bağlı ilgili kurumlarca çeşitli tedbirler alınıyor. Sağlık sorunları kadar, ekonomik sorunlar da devletin gündeminde ilk sıralarda yer alıyor. Özellikle ekonomide yaşanabilecek sorunlar ve beraberinde meydana gelebilecek işsizlik sorununa çözüm bulmak için gelişmelere göre alınabilecek daha ciddi tedbirlerde  söz konusu olacak.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya