Genel

İnşaat sektörüne zam geldi!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, inşaat sektörü için dikkat çeken açıklamalarda bulundu ve ikinci fiyat farkı ödemesinin kapıda olduğunu belirtti. 

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, müteahhitlere 2021 yılının son 6 ayı için hayata geçirilen fiyat farkı kararnamesinden sonra şimdi de 2022 yılı için yeni bir fiyat farkı kararnamesinin getirileceğine ilişkin açıklama yaptı. TMB Başkanı Erdal Eren ve İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, konuyla ilgili ayrıntıları anlattı.

Kamuya köprü, yol, bina yapan müteahhitlere geçtiğimiz senenin son 6 ayı için hayata geçirilen fiyat farkı kararnamesinin ardından şimdi de 2022 yılı için yeni bir fiyat farkı kararnamesi ve tasfiye hakkı tanınması için harekete geçildi.

2022’nin başında AKP tarafından hazırlanan 18 maddelik ekonomi paketi çerçevesinde Meclis’e sunulan kanun teklifi ile müteahhitlere Hazine’den kur farkı ödemesi tanındı ve 2021 yılının son 6 ayındaki işler için yüzde 3 ila 5 oranında ek fiyat farkı kararnamesi uygulama alınmıştı. Fakat bu oranları düşük gören ve yeni bir düzenleme isteyen inşaat sektörü için son ‘müjde’yi Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati verdi.

Dün Bursa’da iş dünyasıyla buluşan Nebati, kamuya iş yapan müteahhitler için yeni bir fiyat farkı düzenlemesinin ve tasfiye hakkının tanınacağını, çalışmaların devam ettiğini dile getirdi.

Peki inşaat sektörü temsilcileri konuyla ilgili neler diyor? İnşaat sektörü kararneme ile ilgili neler talep ediyor? İşte ayrıntılar…

ÖNCEKİNDEN MEMNUN KALMADILAR

Kamuya iş yapan müteahhitlerin bir bölümünün sözleşmelerinde fiyat farkı bulunmazken, çoğunda ise TÜFE ve ÜFE endekslerine dayalı bir fiyat farkı uygulaması zaten bulunuyor.

2021 yılının son 6 ayı için geçerli sayılan ek fiyat farkı kararnamesi öncesi, kamuya iş yapan müteahhitlerin sözleşmelerinde TÜİK’in endekslerine bağlı şekilde uygulanan fiyat farkı, 2021 yılı boyunca yüzde 34-54 oranında bir fiyat farkını gidermişti. Fakat o süreçte işçilik maliyetlerinde yaşanan yükseliş hariç yüzde 150 oranında artan maliyetleri olduğunun altını çizen sektör temsilcileri, yüzde 50 oranında ek bir fiyat farkı kararnamesi talep ettiler.

Bu talebin ardından çıkarılan fiyat farkı kararnamesiyle ilgili memnuniyetsizliklerini dile getiren Erdal Eren, yalnızca 2021 yılının son 6 ayında yapılan işler için yüzde 3-5 oranında fiyat farkı çıktığını, fiyatların ise düşeceğine yükseldiğini belirtti. Eren, gelinen son durumda, maliyet yükselişlerinin artık dayanılacak boyutta olmadığına, kamuya iş yapan müteahhitlerin işlerini sürdürme imkanı bulunmadığına dikkat çekti ve yeni düzenleme için beklentinin büyük olduğunu aktardı.

Eren, 2022 yılının ilk 3 ayında yaşanan maliyet yükselişlerinin neredeyse geçtiğimiz yılkibir senelik yükseliş kadar olduğunun altını çizerek “Enflasyonun artış oranı özellikle enerjideki maliyetler inşaat sektörünü birebir ilgilendiriyor” diye konuştu. İşlerinin her anında nakliye olduğunun altını çizen Eren, çalışan makinelerin akaryakıt tükettiğini, inşaat malzemesi fiyatlarının düzenli şekilde artış gösterdiğini ve bu yüzde her ayki fiyatlara bağlı şekilde değişen bir fiyat farkı kararnamesi talep ettiklerini dile getirdi.

Erdal Eren, enflasyona paralel ve dinamik çalışan bir fiyat farkı kararnamesi talep ettiklerini belirtti. Eren, ilerlemesi yüzde 50’den düşük olan işler içinde tasfiye hakkı istediklerini belirterek, “Çünkü oluşmuş maliyetlerden dolayı fiyat farkı kararnamesine rağmen işini devam ettiremeyecek meslektaşlarımız var” ifadelerini kullandı.

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu da konuyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. 2021 yılının sonunda hayata geçirilen düzenlemenin sektördeki zararın yüzde 2 ile 3’lük bir kısmını karşıladığını belirten Tahit Tellioğlu, yeni yapılacak düzenleme için bir taraftan umutlu, bir taraftan umutsuz olduklarını dile getirdi.

“Gerçekçi bir düzenleme olmadığı takdirde bu insanlar batacak” ifadelerini kullanan Tahir Tellioğlu, yapılacak yeni düzenlemede makul bir kararname çıkarılmasını istediklerini aktardı.

Sözcü’den Gamze Bal’ın haberine göre; bir diğer sorunun müteahhitlerin zaman kaybı yaşaması olduğunun altını çizen Tellioğlu, para olmaması sebebiyle malzeme alamadıklarını, para olduğunda ise malzeme bulamadıklarını dile getirdi. Fiyat farkı verilse bile işlerin mevcut sürede tamamlanmasının mümkün olmaktan çıktığına dikkat çeken Tellioğlu, “Ek süre verilmesi lazım işin tamamlanmasına ilişkin. Bunların dışında bir de tasfiye hakkı talep ediyoruz” açıklamasında bulundu. Tellioğlu, konuyla ilgili açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Çoğu bizlerin verdiği moralle direndi. Çoğu firmanın içi boşaldı, sadece sahadan çekilmemiş oldular. İş yapma kapasiteleri bitti. 3 ay daha beklenirse sahadan da çekilirler. İşler durdurarak ya da yavaşlatarak bu sürece dayanabildiler. Bu yüzden yüzde 60’a gelmesi gereken iş, yüzde 40’ta kaldı. Bu yüzden gerçekçi bir düzenleme bekliyoruz.”

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya