Emlak Haberleri

İnternetten tapu kaydı sorgulama yapılabilir mi?

Tapu kayıtlarına dair pek çok soru sorulmaktadır. Onlardan biri de “Tapu kaydına nereden bakılır?” işte merak edilen detaylar!

Tapu sorgulama gayrimenkul alanında sorgulamak için kullanılır. Gayrimenkul sahibi olunup olunmadığı ya da kişinin üzerine herhangi bir taşınmazın olup olmadığı bu şekilde öğrenilebilir.

Peki Tapu kaydına nereden bakılır? İşte tapu kaydına dair merak edilen detaylar…

TAPU KAYDI NEDİR?

Gayrimenkul alanında tapu sorgulama önemli görülen bir işlemdir. Satın alınacak mülk hakkında detaylı bilgileri öğrenmek istenir bu durumda ancak detaylı bilgileri edinmek için tapu sorgulama yapılmaktadır. Tapuda yer alan bilgiler nelerdir? şeklinde sorularda sorulmaktadır. Tapuda; mülk hakkında resmi bilgileri ifade ettiği için hem güvenilir hem de geçerli bir kaynak olarak görülmektedir.

Evlerin tapu kaydına bakmak için iki yöntem bulunmaktadır. İlgili kurumlara başvuru yaparak ya da bu işlemi internet üzerinden gerçekleştirmekte mümkündür. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünün çalışmaları doğrultusunda geliştirilen uygulamalar ile birlikte tapu bilgileri internet üzerinden de kolayca öğrenilebilmektedir.

İNTERNETTEN TAPU SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Tapu bilgilerine ulaşmak istiyorsanız, internetten tapu sorgulama işlemi e-Devlet üzerinden gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Üstelik bu bilgiler isteyen herkes tarafından görüntülenebilmektedir. E- Devlet üzerinden tapu sorgulaması yapmak isteyen vatandaşların ilgili bağlantıya göz atması yeterlidir. Geçmişte yalnızca resmi kurumlar aracılığı ile yapılabilen bu işlemin internet ortamına taşınması ile yani her şeyin online bir biçime bürünmesi, günümüzde ev satın almayı düşünenler için bu imkan büyük bir kolaylıktır.

TKGM PARSEL SORGULAMA!

Tapu sorgulama için kullanılabilecek bir diğer yöntem de TKGM Parsel Sorgulama uygulamasıdır. Bu uygulamada adres bilgilerinin yanı parsel ve ada bilgilerini girerek tapu detaylarına ulaşabilirsiniz. Parsel Sorgulama uygulaması üzerinden mülk ya da arsanın coğrafi konumu, inşaat yoğunluğu ile ruhsat ve imar bilgileri kolaylıkla öğrenilir.

TAPU VE KADASTRO MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAPU SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Tapu sorgulama için uygulanabilecek bir diğer yöntem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığının il müdürlüklerine başvurmaktır. Müdürlük kapsamında Tapu ve Ruhsat Şube Müdürlüklerine dilekçe verildiği takdirde istenilen tapu hakkında bilgi alınabilir.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya