Emlak Haberleri

Işık: Son çeyrekte inşaat sektörü yukarı yönlü harekete başlamıştır

Türkiye Hazır Beton Birliği, her ay merakla beklenen Hazır Beton Endeksi’nin 2019 Kasım Ayı Raporu’nu açıkladı. Faaliyet Endeksi, hareketliliğini sürdürürken, Güven Endeksi en düşük endeks olarak kaldı.

THBB’nin açıkladığı raporda, hem sektöre güven hem de geleceğe dönük beklenti eşik değerin altında kaldı.

Rapora göre, bütün endeksler 2018 yılının aynı dönemine göre artış gösterdi.

Emlak Pencerem – 10 Aralık 2019

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri ortaya koyan “Hazır Beton Endeksi”  2019 Kasım Ayı Raporu’nu açıkladı.

Hazır Beton Endeksi 2019 Kasım Ayı Raporu’na göre, bütün endeksler önceki yılın aynı dönemine göre artış sergiledi. Geçen yılın aynı ayına kıyasla geride bıraktığımız kasım ayında sektörde önemli bir canlanma söz konusu. İnşaat faaliyetlerinde hareketlilik üçüncü ayını geride bıraktı.

Hazır Beton Endeksi 2019 Kasım Ayı Raporu’nun sonuçlarını değerlendiren Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Eylül ayında başlayan hareketlilik kasım ayı ile birlikte üçüncü ayını geride bıraktı. Ancak, Güven Endeksi’nin hâlen en düşük endeks olarak kalmaya devam etmesi ve Beklenti Endeksi’nin de eşiğin altında kalması ve aşağı yönlü hareketi inşaat sektöründeki yükselişin ne derece sürdürülebilir olduğu sorusunu beraberinde getiriyor.” dedi.

Türkiye ekonomisinin 2019 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde %0,9 büyüdüğünü ifade eden Yavuz Işık, “Son üç çeyrektir negatif tarafta olan Türkiye ekonomisi bu çeyrekte pozitif büyümeyi yakalamıştır. Ancak, inşaat sektörü diğerlerine kıyasla bu çeyrekte iyi bir performans sergileyememiş ve %7,8 daralmıştır. Son 15 ayda inşaat sektörü ortalamada %8,7 küçülmüştür ki diğer hiçbir sektörde bu oranda bir gerileme söz konusu değildir.” diye konuştu.

“Son çeyrekte inşaat sektöründe yukarı yönlü hareket başlamıştır”

İnşaat sektörüyle ilgili değerlendirmelerini paylaşan Yavuz Işık, “Beton Endeksindeki 3 aylık yükseliş ve inşaat sektöründeki diğer öncü göstergeler, 2019 yılının son çeyreğinde inşaat sektörünün yukarı yönlü harekete başladığını ortaya koymaktadır. Ekim ayında 140 bini aşan konut satış rakamı gerçekleşmiştir. Özellikle ipotekli konut satışında çok ciddi bir artış görülmektedir. Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %525 oranında artış göstererek 50 bini geçmiştir. Ne var ki ilk el konut satışları hâlen istenilen düzeyin uzağında görülmektedir. İlk el konut satışları geçen yıla göre %33’lük bir düşüş sergilemiştir.” dedi.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya