Emlak Haberleri

İstanbul Adalar’da konut kalmadı!Satılık ve kiralık evler yok satıyor!

Hem kente yakın konumu hem de şehirden uzaklığıyla ön plana çıkan Adalar, koronavirüs salgınının ardından en çok tercih edilen yerlerden oldu. İlçede satılık ev kalmazken, yaz sonunda konut kiralarıysa uçuşa geçiyor..

Adalar, vapur yolculuğunun belki de en çok yakıştığı, İstanbul’un karmaşasından uzaklaştıran ve nefes alma imkanı sunan ilçelerin ilk sırasında yer alıyor. Büyüklü küçüklü toplam dokuz adadan meydana gelen ve yalnızca 5’inde yerleşimin mevcut olduğu İstanbul Adalar’da; eski yapıları, yazın hareketli, kışınsa nispeten boş olan sokaklarıyla çoğu kişiyi cezbediyor. Adalar’dan Büyükada, Heybeliada, Burgazada, Kınalıada ve Sedef Adası’nda yerleşim bulunuyor. Sivriada, Yassıada, Kaşık Adası ve Tavşan Adası’nda ise sürekli ve düzenli yerleşim bulunmuyor.

Kovid-19 salgınının etkisiyle kendini izole etmeyi isteyen ancak kentten de uzaklaşmak istemeyen kişilerin tercihi haline gelen Adalar, son dönemlerde yükselen kiralık ve satılık ev fiyatlarıyla da ön plana çıkıyor. İnsanların kiralık ve satılık evlere olan ilgisine karşılık, SİT alanı olması sebebiyle Adalar’da yeni konut üretimi yapılamaıyor. Bulunan konutlar da yok satıyor. Emlakçıların aktardığına göre Heybeliada’da satılık konut bulunamıyor.

Altı ay sezonu olan, geri kalan zamanlarda ise sakinleşen ilçede satılık ev fiyatları 1-2 milyon Türk Lirası arasında değişiyor. Sezonda konutların kiraları ise 45 bin Türk Lirası’ndan başlıyor, 150 bin Türk Lirası’na kadar yükseliyor. Adalar’ın bazı mahallelerinde emlakçılar satılık konut arayanların sıraay girdiğini belirtiyor. Eskiden yalnızca yaz mevsiminde sezonluk şekilde konut kiralanan Adalar’da şimdilerde kiralık konut bulunması da zorlaştı.

SATILIKLAR YÜZDE 50 ARTTI

Büyükada’nın yerlilerinden olan ve uzunca senelerdir bu yörede emlakçılık faaliyetinde bulunan Büyükada Gökhan Emlak sahibi İsmail Baysal, Büyükada’da kiralık ve satılık ev fiyatlarının geçtiğimiz seneye oranla yüzde 40-50 artış gösterdiğini belirtiyor. Fiyatlar ise  evin konumuna ve özelliğine göre değişiklik gösteriyor. Büyükada etrafında imar izni olmaması sebebiyle, yeni inşa edilecek proje de mevcut değil. Bölgede ev inşa edilecek alanın az olması ve imar izninin bulunmaması, 1940 ve 1950’li yıllarda inşa edilen konutlardaki fiyatların yükselmesini sağlıyor. Baysal’a göre; talebin yoğun olması ve yeni evlerin inşa edilememesi sebebeiyle fiyatlarda da ciddi şekilde yükseliş yaşanıyor. Adanın hak ettiği konumu ve değeri bulduğunu dile getiren Baysal, burada yaşamanın avantajlarına ilişkinse şu açıklamalarda bulundu:

“Adayı tercih edenler genelde ‘home office’ çalışanlar oluyor. Ozellikle yazarlar ve sanatla ilgilenen pek çok kişi de burayı tercih ediyor. Buyukada dan hemen her yere ulaşım mevcut. Örneğin; Kocaeli’ne, Bostancı’ya Kartal’a gitmek çok kolay hale geldi. Sezona göre saat başı tekne kalkıyor, ve banka gibi seçenekler de oldukça fazla. Neredeyse İstanbul kalmadı diyebiliriz.”

SEZONLUK KİRA 150 BİN TL

Büyükada’da konut fiyatları, Baysal’ın da aktardığı gibi yerine ve konumuna göre değişiklik gösteriyor. Konutlar  eski yapılar olduğu için talep olması durumunda fiyatta herhangi bir indirime gidilmiyor. Satılık konutların fiyatları 1 milyon 750 bin Türk Lirası’ndan başlıyor, 2 milyon Türk Lirası’na kadar yükseliyor. Evlerin satışları TL üzerinden gerçekleştirilirken, döviz kurlarındaki hareketlilik, evlere de yansıdı. Baysal; “Evleri daha çok yerliler alıyor. Yabanci kişiler sadece pansiyon ve otellerde konaklamayı tercih ediyor. Fiyatların yükselmesinin bir diğer sebebi de kurlardaki artış. Daireler dolar olarak satışta olmasa bile, TL karşılığında eş değer fiyata satılabiliyor” diye konuştu.

Kira fiyatları ise satılık konut fiyatlarıyla yarışır duruma geldi. Yazın sezonda özellikle kalabalık aileler tarafından yönelinen Adalar’da havuzlu 3 oda 1 salon ve 4 oda 1 salon evlerin dört aylık fiyatları 70 bin Türk Lirası’ndan başlıyor, 150 bin Türk Lirası’na kadar yükseliyor. Normal aylık kira tutarları ise 2 oda 1 salon evlerde 6 bin Türk Lirası’ndan 10-15 bin Türk Lirası’na kadar çıkıyor. Yazın en fazla doluluk oranının kaydedildiği Adalar’da şu anda satılık 100-150 civarında ev mevcut. Baysal, gayrimenkul sahiplerinin konut kullanımlarının kişiden kişiye değişiklik gösterdiğini dile getiriyor. Kimileri hafta sonunu geçirmek amacıyla, kimileri ise kışı geçirmek için amacıyla kullandığını belirtiyor. Baysal, “Eski eserlerin restore edilebilmesi için Anıtlar Kurulu’nun mülk sahiplerine kolaylık göstermesi gerekiyor. Binalar dökülüyor ve kimse kurula gitmek istemiyor. Arsa alındığı zaman 10 yıla yakın uğraşılıyor” açıklamasında bulundu.

“HEYBELİADA’DA STOK KALMADI”

Heybeliada’da da durum Büyükada ile neredeyse aynı. Satılık ve kiralık konut fiyatlarındaki gözden kaçmayacak yükseliş yaşanmış. Heybeliada Durmuşoğlu İnşaat Emlak’ın ortağı Bülent Durmuşoğlu, adada satılık konut bulunamadığına, elinde ise iki tane kiralık ev olduğuna dikkat çekiyor. “Ada içerisinde daire stokumuz kalmadı. Burası SİT alanı olduğundan yeni bir yapılaşma ya da proje söz konusu değil. Satılık ev fiyatları 1 milyon TL ile 2 milyon TL arasında değişiyor” diye konuşan Durmuşoğlu, bazı firmaların ve gayrimenkul sahiplerinin bundan fazla fiyatlar istediğini belirtiyor. Heybeliada’da sezonluk kiralar, Büyükada’ya göre daha uygun fiyatlarda. 2 oda 1 salon bie evin sezonda altı aylık fiyatı 45 bin Türk Lirası seviyesinde seyrediyor. Durmuşoğlu, evin lokasyonuna göre bu rakamın yükseldiğini vurguluyor. “Büyükada, ticaretin daha yoğun olduğu bir lokasyon. Heybeli’de kalanlar ise orta kesim ya da üst düzey kişiler oluyor” diyekonuşan Durmuşoğlu, evi satın alan kişilerin yerliler olduğunun altını çiziyor.

Heybeliada’ya yönelen kişilerin Kadıköy ve Bostancı’da oturan kişilerden meydana geldiğini aktaran Durmuşoğlu, “İnsanlar plaza hayatından sıkılıyor. Şehrin gürültüsünden uzak, yürüyüş yapabilecekleri, home office’ çalışabilecekleri alanlar istiyorlar. Adalar bu istekleri karşılıyor. Ulaz açısından da oldukça yakın. Pandemi ile beraber buraya va ilgi de gittikçe arttı” dedi. Durmuşoğlu, çoğu üst düzey yöneticinin de adaya yerleştiğine dikkat çekiyor.

KİRALIK SAYISI AZALDI

Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, yaklaşık iki yıldır süren pandemi nedeniyle alıcıların ev kriterlerinin değiştiğini ve önceliklerin balkon, müstakil yapilar olduğunu söylüyor. Bununla birlikte İstanbul’a yakın noktalarda dinlenmeye elverişli ve kalabalıktan uzak olarak düşünülen bölgelerin ayrıca tercih sebebi olduğunu ifade eden Yazıcı, bu lokasyonların başında İstanbul’un Adalar ilçesinin olduğunu belirtiyor. “Pandeminin başladığı dönemlerde 2020 yılı Mart aylarında adalar genelinde satış birim değerlerinin ortalaması 6 bin 500 TL fiyatlarinda iken 2020 Aralık’ta bu rakam 9 bin 10 bin TL rakamlarına ulaştı. 2021 yılı yaz ayından sonra gayrimenkul piyasasındaki hareketlilik ile birlikte bu ortalama birim değerler, 13 bin TL ile 14 bin TL tutarlarına yükseldi” diyerek ilçedeki fiyatlara değinen Yazıcı, aynı artış eğiliminin kiralık daireler için de geçerli olduğunu söylüyor. Ayrıca 2020 yılı Mart ayında adalar genelinde metrekare kira birim fiyatları ortalamasının 20 Türk Lirası’yken 2020 Aralık aylarında 27-30 Türk Lirası rakamlarına yükseldiğine, 2021 yılı yaz ayından sonra gayrimenkul sektöründe yaşanan hareketlilikle beraber bu ortalama birim değerlerin 35-50 Türk Lirası miktarlarına çıktığına da vurgu yapılıyor.

Güncel durumda birim fiyatlar arasında görülen makasın açılmış olmasının sebebiyse ada içerisinde kiralık ev rakamlarının eskiye göre düşüşe geçmesi. Bununla beraber sektördeki hareketlilik sebebiyle gayrimenkul sahiplerinin taleplerinde yaşanan değişiklik sebebiyle oluşuyor.

YAPILAŞMAYA İZİN YOK

İstanbul Adalar da, Arkeolojik SİT alanında kalması sebebiyle yeni projeler hayata geçiriliyor. Eski eser yapılarının mevcuttaki yapılaşma hakkının korunmasıyla gerekli izinlerin de alınması halinde restorasyon hakları mevcut. SİT alanında olmayan yerlerdeyse imar çalışması sürüyor. Yeni yapılaşma ve yeni bilinirliği yüksek projeler, henüz ilçede hayata geçirilmedi. Yeni yapılaşma için izin tanınmaması, mevcuttaki yapıların daha değerli olmasına sebep oluyor. Buna göre de adalara olan talep, ev sayısına göre eş şekilde gelişiyor.

Yazıcı, Adalar’da dikkat çeken konut tercihiyle ilgili “Hane başına ikamet eden (yaz-kış) nüfus daha fazladır. Yaz turizmi etkisiyle de nüfus, yıl içinde önemli değişiklikler gösterir. Yazlıkçı olarak Adalar’a gelenlerin çoğunu, gelir düzeyi yüksek vatandaşlar oluşturur. Bunların birçoğu yaz aylarını kendilerine ait konutlarda geçirir, bir kısmı da kiralamayı tercih ediyor” açıklamasında bulunuyor.

YAZLIK ARAYANLAR BURGAZADA’YA GİDİYOR

Para Dergisi’nden Ayşegül Küçükkurt Zor’un haberine göre; Adalar’daki ev satış ve kiralama eğilimlerine ilişkin emlak platformu Hepsiemlakcom’un verdiği bilgilere göre, Adalar’daki satış ve kiralamadaki yükseliş, koronavirüs salgınıyla birlikte daha da dikkat çekti. Fakat döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar sebebiyle fiyatlar belirsizleşti. Mülk sahipleri fiyatlama yapabilmek amacıyla pazarın oturmasını bekliyor ancak uzun sürekli kiralamalarda ise yükseliş kaydediliyor. Adaların SİT alanı olarak görülmesi yapılaşmayı zorlaştırıyor. Köşk statüsüne sahip tahribatı yüksek binalar, Anıtlar Kurulu kararına kapsamında yeniden inşa edilebiliyor. Ancak hazırda arsası bulunanlar, üzerine inşaat faaliyetinde bulunamıyor.

Yazlık ev arayanlar çoğunlukla Burgazada’ya yöneliyor. Yaz-kış en kalabalık olan ada, Büyükada ve Heybeliada olarak belirtiliyor. İlçenin merkezi olan Büyükada’da pek çok banka ve market bulunuyor. İstanbul’a gitmeden ihtiyaç karşılanacak imkanlar bulunuyor. Hem kent yaşamı hem de yazlık yaşamı isteyen kişiler için Adalar, oldular.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya