Emlak Haberleri

İstanbul Müzesi ve Atlas Sinaması açıldı!

Restorasyonu çalışmaları sona eren Beyoğlu’ndaki tarihi Atlas Sineması ve İstanbul Sinema Müzesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla ziyarete açıldı.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre; Kültür sanat dünyasından Orhan Gencebay, Hülya Koçyiğit, Ediz Hun, Oktay Kaynarca, Serkan Çağrı, Engin Altan Düzyatan, Bülent İnal, Serdar Gökhan, İskender Pala ve Antalya’da çekilen “Five Eyes” filminde rol alan Hollywood yıldızı Jason Statham’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda önemli isim açılışa katılım sağladı.

 

Açılışa katılan sinemanın önemli isimleri memnuniyetlerini dile getirdi. Etkinlik öncesi basın mensuplarına açıklamada bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, sinemanın yaklaşık 100-120 yıllık bir tarihi olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Dünyada sinema başladığında, hemen ilk yıllarında Türkiye’de de İstiklal Caddesi üzerinde başlamıştı. Yani dünyada sinema bir endüstri olup ortaya çıktığı andan itibaren, Beyoğlu’nda da vardı. Müzede, sinema tarihimiz, Karagöz Hacivat’tan başlatılarak ve günümüze kadar taşınarak güzel bir tasarımla hazırlandı. Böylesine tarihi ve turistik bir mekanı restore etmek Kültür ve Turizm Bakanlığının asli vazifesidir. Öte yandan kültür tarihinin aktarımında en önemli araç olan sinemayı, tarihiyle birlikte burada var etmek ziyaretçilerimiz için anlamlı olsa gerek. Başta Cumhurbaşkanımız ve Kültür ve Turizm Bakanımız olmak üzere, bu konuya ehemmiyet affettiler ve geldiğimiz noktada mutlu sondayız. Hepimiz için hayırlı uğurlu olsun.”

Türk sinemasının usta isimlerinden Ediz Hun ise  “Bu tarz çalışmaların yalnız İstanbul’da değil birçok şehirde kalıcı hale getirilerek yapılmasını temenni ediyorum. Daha henüz görmedim sizler gibi ben de ilk kez göreceğim. Bizzat Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy aradı ve son derece nazik bir şekilde beni davet ettiler” yorumunu yaptı.

Atlas Sineması ve İstanbul Müzesi açıldı! 

Sanatçı Orhan Gencebay da “Atlas Sinemamız müze oldu ve harika bir şey oldu. Bunu yapanları, düşünenleri kutluyorum. Kültür ve Turizm Bakanlığımızı kutluyorum. Biz de bu açılışta hep beraber olmanın gururunu, şerefini yaşayacağız. Hepimize hayırlı ve uğurlu olsun.” şeklinde konuştu.

Atlas Sineması ve İstanbul Müzesi açıldı! 

Oyuncu Hülya Koçyiğit ise mutluluğunu dile getirerek, “Türk sineması adına, Türk sinemaseverleri adına, gerçekten çok uzun yıllar hayaldi, bizim için böyle bir müze. Hem başta Cumhurbaşkanımıza hem de Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’a teşekkür ediyoruz. Gerçekten gurur duyuyorum.” dedi.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya