Emlak Haberleri

İstanbul’da kiralık ev fiyatları arttı mı?

Geçinemiyoruz Platformu tarafından hazırlanan Kadıköy Haziran Ayı Kiralık Konut Raporu’na göre, ilçede kiralık ilanların ortalaması 19 bin 438 Türk Lirası’na ulaştı…

Hayat pahalılığına karşı gerçekleştirdiği  araştırmalarla bilinen sivil toplum örgütü Geçinemiyoruz Platformu megakent İstanbul’un Kadıköy ilçesinde yer alan ev fiyatlarındaki yükselişle ilgili bir rapor hazırladı.

Geçinemiyoruz Platformu tarafından hazırlanan Kadıköy Haziran Ayı Kiralık Konut Raporu’nda kiralardaki yükselişin altı çizildi.

Peki Kadıköy’de kiralık ev fiyatları ne kadar? İstanbul’da kiralık ev fiyatları arttı mı? İşte megakent İstanbul’un kiralık konut fiyatlarındaki son durum…

Bir internet sitesindeki ilanların karşılaştırıldığı rapora göre Kadıköy’de, Haziran ayı itibariyle kiralık ilanların ortalaması 19 bin 438 Türk Lirası olarak gerçekleşti. 20 bin Türk Lirası ve daha düşük fiyatlı ilanların ortalaması ise 2 bin 892 Türk Lirası olarak belirlendi.

Sözcü’de yer alan habere göre; Geçinemiyoruz platformunun yayımladığı raporda, “Haziran ayında kiracıları ilgilendiren en önemli gelişme Borçlar Kanunu’nda yapılan geçici düzenleme ile 1 Temmuz 2023’e kadar yenilenecek konutlara ait kira sözleşmelerinde zam oranın yüzde 25’i geçemeyeceği oldu” ifadelerine yer verilirken, bu kararla mevcut kiracıların korunmasının hedeflendiğine dikkat çekildi.

Yüzde 25 zam sınırlamasından sonra konut sahiplerinin kayıt dışı zam gibi başka çözüm yollarına başvurduğu haberlerinin geldiğine vurgu yapılan raporda, “Bu kararın ardından ev sahiplerinin mevcut kiracılarını çıkarma eğilimi de arttı. Kiracıların haksız tahliyelere karşı acilen korunması gerekmektedir” denildi.

Atılacak adımlarla ilgil tavsiyelerin de verildiği raporda, “Tek başına geçici çözümler ile alınacak kısa vadeli çözümler derhal bütünlüklü, kamusal konut politikalarıyla desteklenmelidir. Aksi takdirde atılan bu adımlar, yaşanan krizi daha da büyütecek bir noktaya getirebilir” açıklaması yapılırken, ihtiyaca yönelik  sosyal konut üretilmeden, inşaata, ranta dayalı konut politikaları terk edilmeden, temel insan hakkı olan konutlar yatırım aracı olmaktan çıkarılmadan barınma sorununun çözülemeyeceği vurgulandı.

Yapılan araştırmada Kadıköy’de 4 bin Türk Lirası’ndan ucuz olan tek evin, 3 bin 750 lira fiyatla 1+0 bahçe katında 30 metrekarelik bir daire olduğu aktarıldı. Haziran ayı asgari ücreti (4253 TL) dikkate alındığında, asgari ücretten düşük yalnızca 2 ev ilanı olduğu ifade edildi.

Temmuz ayı itibariyle açıklanan 5 bin 500 Türk Lirası asgari ücrete göre ise  yalnızca 13 ev ilanı olduğu belirtilirken, asgari ücrete yapılan zamla beraber bir asgari ücretli çalışanın tüm maaşıyla bile ev tutmasına fayda sağlamadığı ifade edildi.

Araştırma kapsamında, Nisan’da 8 bin Türk Lirası ve daha ucuz ilan sayısının 135 olduğu, Mayıs’ta ilanların yüzde 35 azalarak 88 ilana kadar düştüğü aktarıldı. Haziran ayı itibariyle ise bu sayının 83’e gerilediği, 5 bin Türk Lirası ve daha ucuz sadece 11 kiralık ev ilanı olduğu işaret edildi.

Öğrencilerin de yoğun şekilde yaşamayı tercih ettiği Kadıköy ilçesindeki barınma sorununa dikkat çekilen raporda, “Kiralık daire fiyatlarının artmasıyla kiralık oda ya da paylaşımlı daire arayışına girenler için de durum hiç iç açıcı değil” ifadeleri kullanıldı ve kiralık oda ile paylaşımlı ev ilanlarının 3 bin Türk Lirası’ndan başlayarak yükseldiği ifade edildi.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya