Emlak Haberleri

İstanbul’da konut fiyatları yüzde 13.5 arttı!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İstanbul İstatistik Ofisi, İstanbul’daki konut piyasasının analiz edildiği Haziran 2020 Konut Piyasası İstanbul Ekonomi Bülteni’ni yayınladı.

stanbul’da, Mayıs ayında 7 bin 640 konut satışı gerçekleşti. Konut satışları Nisan’a göre yüzde 25 artış gösterirken, bir önceki yılın Nisan ayına göre yüzde 55,8 düştü. Bir önceki yıla göre, sıfır konut satışları yüzde 65,4, ikinci elde ise yüzde 48,7 azalış yaşandı.

İBB’nin resmi sitesinde yer alan habere göre; 2020 Mayıs’ta, toplam konut satışları içerisinde ipotekli konutların payı yüzde 33,6 olarak kaydedildi. Bir önceki yıla göre konut satışında en fazla düşüşün yaşandığı ilçe Zeytinburnu olurken, hiçbir ilçede artış olmadı. Nisan’a göre ise sadece altı ilçede konut satışlarında azalma yaşandı. Hem İstanbul’da hem de Türkiye’de konut fiyatları artarken, yabancılara satılan toplam konutların yüzde 49’u İstanbul’dan oldu.

Mayıs’ta konut satışları bir önceki yıla göre yüzde 55,8 düşerken, Nisan ayına göre yüzde 25 arttı

İstanbul’da 2020 Mayıs’taa bir önceki yılın aynı ayına göre konut satışları yüzde 55,8 azaldı ve 7 bin 640 olarak kaydedildi. Türkiye’de ise konut satışları yüzde 44,6 azaldı ve 50 bin 936 oldu. Toplam konut satışları içinde İstanbul’un payı bir önceki yılın aynı ayına göre azaldı ve yüzde 15 olarak kaydedildi. Bir önceki aya göre baktığımızda ise İstanbul’da satılan toplam konut sayısı yüzde 25 artış yaşandı.

Bir önceki yıla göre, sıfır konut satışları yüzde 65,4 azaldı

Mayıs 2020’de, 2 bin 546 sıfır konut, 5 bin 94 ikinci el konut satışı gerçekleşti. Konut satışlarının yüzde 33,3’ü sıfır konut, yüzde 66,7’si ise ikinci el konut satışı olarak kaydedildi. Sıfır konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 65,4, ikinci elde ise yüzde 48,7 düştü. İstanbul’da bir önceki aya göre ise satılan sıfır konut sayısında yüzde 25,9 artış yaşanırken, satılan ikinci el konut sayısı da yüzde 24,5 arttı.

Mayıs ayında 2 bin 570 konut ipotekli olarak satıldı

Mayıs’ta konut kredisi kullanılarak 2 bin 570 konut satın alındı. Konut kredisi ile alınan konutların toplam konut satışları içindeki payı ise bir önceki yıla göre artış gösterirken, Nisan ayına göre azaldı ve yüzde 33,6 oldu.

Konut satışı en fazla düşen ilçe, Zeytinburnu

Koronavirüs salgını sonrası Mayıs’ta konut satışlarındaki en yüksek azalış oranı bir önceki yılın aynı ayına bakıldığında Avrupa yakasında yüzde 81 ile Zeytinburnu’nda; Anadolu yakasında ise yüzde 70 ile Ataşehir’de gerçekleşti.

Satışların düşmesinin etkilerinin en az yaşandığı ilçeler ise Beylikdüzü, Çekmeköy ve Pendik olarak kaydedildi.  Mayıs’ta bir önceki aya göre bakıldığında ise sadece altı ilçede satışlar düşerken diğer bütün ilçelerde satışlarda artış yaşandı.

Nisan ayına göre satışların en çok arttığı ilçeler ise sırasıyla; Beşiktaş, Beylikdüzü ve Beykoz olarak kaydedildi.

Yabancılara yapılan konut satışları yüzde 75,6 azaldı

2020 Mayıs’ta, Türkiye’de yabancılara yapılan konut satışlarının yüzde 49,2’si İstanbul’da yapıldı. Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yabancılara yapılan konut satışları yüzde 75,6 azalarak 423 oldu. Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki aya göre ise yüzde 13,1 artış gösterdi.

Konut fiyatları hem İstanbul’da hem de Türkiye’de arttı

2020 Nisan ayında ortalama konut metrekare fiyatları bir önceki yılın aynı ayına göre nominal olarak yüzde 13,5, Mart ayına göre ise yüzde 0,6 artarak 5 bin 256 TL olarak kaydedildi. Aynı dönemde Türkiye genelinde de ortalama konut metrekare fiyatları artarak 3 bin 143 TL’ye yükseldi.

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya