Emlak Haberleri

İstanbul’da konutlara yabancı akını!

İstanbul’da konut kiraları son dönemde fahiş oranlarda arttı. Esenyurt ilçesinde verilen bir konut ilanındaki “Türk müşteri uygun değil” ibaresi, yabancıya kiralık ev konusunu yeniden alevlendirdi. Peki Suriye, Afgan ve İranlıların yoğun olarak yaşadığı Başakşehir bölgesinde son durum ne?

İstanbul’da son dönemde fahiş oranlarda artan kira fiyatları, yabancıya kiralık ev sorununu bir kez daha gündeme getirdi. İstanbul’da yabancıların özellikle yoğun şekilde yaşadığı Başakşehir’de, Türklere kiralık ev verilmediği yönündeki haberler sosyal medyada gündem oldu. Türklerin yabancılara evlerini kiraya vermediği dönemler geride kalırken artık yabancı ev sahipleri, mülklerini Türklere kiraya vermemeye başladı.

Geçtiğimiz gün gündeme gelen İstanbul Esenyurt’ta 1 oda 1 salon için verilen bir kiralık konut ilanı tartışmaları yeniden alevlendirdi. 1+1 ev için verilen ilanda yer alan “Türk müşteri uygun değil” ibaresi sosyal medyada tepkilere neden oldu. Sosyal medyada ilanı veren kişinin İranlı olduğuna dikkat çekildi.

Peki Suriye, Afgan ve İranlıların yoğun olarak yaşadığı Başakşehir bölgesinde son durum ne? Yabancı ev sahipleri Türklere ev kiralamıyor mu? İşte ayrıntılar…

YABANCILAR YÜZDE 50-60 DAHA FAZLA KİRA ÖDÜYOR

Başakşehir’de 13 yıldır emlakçılık yapan Ercan Emlak’ın sahibi Ercan İmrek, bölgenin Türkiye’de yabancıların en çok talep gösterdiği yerlerden olduğuna vurgu yaptı.

Son dönemde emlak satış ve kiralama bedellerinin çok değişken hale geldiğini belirten Ercan İmrek, evinden 2 bin liraya kiracı çıkan bir ev sahibi, yeni kiracıdan 8 bin lira isteyebiliyor ve kabul görüyor. Böyle olunca da kira bedelleri ile ilgili konuşmak zorlaştı. Başakşehir’de bir emlakçı ev sahibini arayıp, “Evinizi 6-10 bin lira arasında kiraya verebiliriz” diyor. 6 ile 10 bin arasında, 4 bin lira fark var ama  emlakçı yabancılara aynı evi 10 bin liraya kiraya verebileceğini söylüyor. Böyle durumlarda da ev sahibi fazla kira geliri elde etmek isteyebiliyor. Aynı ev Türkler yerine yabancılara kiralandığında yüzde 50-60 daha fazla kiazanç sağlanıyor.

TÜRKLERE KİRALIK EV VERİLMİYOR MU?

Türklere ev verilmemesiyle ilgili konuşan Ercan İmrek, bu durumun ne doğru ne yanlış olduğunu belirterek, “Yabancılar ev sahiplerinin tercihleri nedeniyle, her evi tutamıyor. Fazla kira almak isteyenler, yabancıya evlerini kiraya veriyor. Ama bazı ev sahipleri de kesinlikle yabancı kiracı istemediklerini söylüyor” diye konuştu.

Yabancıya ev vermek istemeyen ev sahiplerinin oranın yüzde 20 olduğunu ifade eden İmrek şunları söyledi: “Oyakkent Sitesi’nde  2 bin konut var. Ancak burada yabancı oranı yüzde 5. Burada yabancılara sıcak bakılmıyor, yabancılar da burayı tercih etmiyor.”

Başakşehir’de kiralık ev kalmadığına dikkat çeken Ercan İmrek, “Elimizde 2 kiralık konut var. Kiralıklar daha gelmeden veriyoruz” şeklinde konuştu.

Başakşehir’deki kiralık evler için Türklere vermiyorum gibi bir durum söz konusu olmadığını dile getiren İmrek, “Parayı çok veren evi kiralıyor. Piyasayı belirleyen aslında alıcı. Yabancı alıcılar da daha yüksek tutarlardan ev tuttuğu için tercih ediliyorlar” açıklamasında bulundu.

Ercan İmrek, Başakşehir’de yabancıya kiralama oranının yüzde 22 ile yüzde 27 arasında değiştiğini, Türkiye’de ise bu oranın yüzde 8 olduğunu belirtti.

BAŞAKŞEHİR’DE EVLER YABANCILARA KİRALANIYOR

Aykırı Gazetesi köşe yazarı Batuhan Çolak, dün kaleme aldığı yazısında Başakşehir’deki kiralık konut piyasasına değindi. Batuhan Çolak, yazısında Başakşehir’de Türklere ev verilmemesini kaleme aldı.

Başakşehir sakinleri, evlerin boş olmasına rağmen emlakçıların Türklere ev vermediğini belirtiyor. Emlakçıların yüzde 50’sinin yabancı, Suriyeli ve Arap kökenli olduğuna dikkat çeken sakinler, yeni evlerin de çoğunun Araplara satıldığını belirtiyor.

Bölgedeki Mall of İstanbul AVM’de yeni inşa edilen konut projelerinin T.C. vatandaşlığı reklamlarıyla satıldığı ileri sürülüyor. Bölgede yabancıların evleri vatandaşlık amacıyla satın aldığı ve kiraya verirken de yabancıları tercih ettikleri ifade ediliyor.

Yorum yapmak için tıklayın

You must be logged in to post a comment Login

Yorumunuz

Yukarıya